Co to jest klarowne masło i skąd pochodzi?
Masło klarowane nazywane także ghee to wysoce wartościowy tłuszcz pochodzenia zwierzęcego wytwarzany poprzez gotowanie kostkowanego masła na małym ogniu i usuwaniu pojawiających się na jego powierzchni szumowin (białka - kazeiny) oraz osadów na dnie. Charakteryzuje je bursztynowa barwa i lekko orzechowy aromat.
Wyrób ten jest szczególnie ceniony w Indiach, gdzie zapoczątkowano jego produkcję. Uzyskuje się go z regionalnego masła makhan, wyrabianego z mleka bawolego. W Indiach jest uważane za szlachetne i dlatego ma szerokie zastosowanie kulinarne i sakralne - Hindusi wierzą bowiem, że jest ono boskim darem i najdoskonalszym tłuszczem świata!
Zdjęcia: Fotolia
Zdrowe masło
Masło ghee poza ciekawym smakiem charakteryzuje się również walorami prozdrowotnymi, których brakuje w tradycyjnym maśle. Według badań jego regularne spożywanie leczy choroby serca, działa przeciwwirusowo i antynowotworowo. Ghee reguluje też gospodarkę hormonalną, pracę żołądka, a nawet korzystnie wpływa na potencję! W jego składzie ponadto znajdziemy cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, K i E.
W Indiach natomiast, masło klarowane wykorzystywane jest podobnie jak aloes - do gojenia ran, głównie po oparzeniach. Na terenie tym uważają też, że wspomaga koncentrację i łatwość przyswajania wiedzy, co na dłużej pomaga zachować sprawny umysł!
Jak samodzielnie zrobić masło klarowane?
Wyrób własnego masła ghee zacząć musimy od wybrania odpowiedniego masła kostkowanego. Powinno być ono dobrej jakości i zawierać co najmniej 82% tłuszczu. Do sklarowania nie nadadzą się różnego rodzaju mixy maślane, gdyż zawierają ogromne ilości dodatków chemicznych, olejów roślinnych i wody!
Zdjęcie: Fotolia
Po wybraniu odpowiedniego masła, przechodzimy do jego stopienia (z 200 gramów kostki otrzymamy 180 gramów masła klarowanego). Kostkę przekładamy do rondelka o grubym dnie i podgrzewamy na małym ogniu do całkowitego jej stopienia. Kiedy na gotującym się maśle pojawi się biała piana, zbieramy ją łyżką, tak by pozostał tylko złotawy płyn.
Gotowy produkt należy jeszcze oczyścić i przefiltrować z resztek kazeiny zalegającej na dnie rondla. Do tego celu wykorzystać można sitko wyłożone gazą lub bawełnianą ściereczką. Tak przygotowane masło można przelać do słoika i przechowywać poza lodówką nawet przez miesiąc!
Masło klarowane w kuchni
Ponieważ ghee znosi temperaturę powyżej 200°C, jest idealnym produktem do smażenia i pieczenia. Bez obawy o przypalenie smażyć można na nim pączki, frytki czy kotlety. Plusem jest również to, że nie wsiąka w potrawy, więc jest wydajniejszy od oleju!
Klarowane masło dzięki swojemu orzechowemu posmakowi urozmaici smak zupy, jajecznicy, omletów, naleśników, warzyw, mięsa, a nawet ryb! Wykorzystać je można także do domowych wypieków, które dzięki niemu staną się znacznie delikatniejsze. Pyszne kruche ciasto, biszkopt, muffinki czy ciasteczka - wszystko zależy od Waszej kulinarnej fantazji!
Zdjęcie: Fotolia
Masło klarowane to świetne urozmaicenie nudnego menu. Doskonale sprawdzi się zarówno w daniach głównych, jak i w deserach. Wypróbujcie nasz przepis na pierś z warzywami na maśle klarownym i zaskoczcie swoje podniebienia!
niezły kąsek
SylaUla
marcinka