Sos beszamelowy - zobacz jak go zrobić krok po kroku!

Sos beszamelowy czyli popularny beszamel to niezastąpiony dodatek do zapiekanek obiadowych. Beszamel robi się z masła, mąki, mleka i gałki muszkatołowej. Zrób sos beszamelowy z naszego przepisu!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Sos beszamelowy - zobacz jak go zrobić krok po kroku!
fot. Adobe

Przepis na sos beszamelowy

Składniki:
  • 1,5 szklanki mleka
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki
  • biały pieprz
  • sól
  • gałka muszkatołowa
Krok 1:
Masło rozpuść w rondlu, dodaj mąkę, wymieszaj i smaż przez chwilę

Krok 2:
Partiami dolewaj zimne mleko, mieszaj intensywnie, dzięki temu unikniesz grudek

Krok 3:
Dodaj przyprawy: sól, pieprz i gałkę muszkatołową, ciągle mieszaj, aby sos się nie przypalił. Gotuj aż zgęstnieje. Sos beszamelowy jest gotowy!

Skąd pochodzi nazwa sosu beszamelowego?


Sos beszamelowy to nic innego jak zasmażka z mąki na maśle, rozprowadzona mlekiem. Oczywiście dobry beszamel nie może się obyć bez przypraw, zwłaszcza bez gałki muszkatołowej. 

Sama nazwa tego sosu prawdopodobnie pochodzi od nazwiska jego twórcy - francuskiego urzędnika na dworze króla Ludwika XIV, Louisa de Béchameil.

Sos beszamelowy stał się wyjątkowo popularny na całym świecie - dziś trudno wyobrazić sobie gospodynię, która go nie zna, a co dopiero adepta szkoły gastronomicznej. Sos beszamelowy to absolutna podstawa sztuki kulinarnej!

Do czego wykorzystać sos beszamelowy?


Sos beszamelowy ma szerokie zastosowanie w kuchni - od zapiekanek i makaronów po ryby i warzywa. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Do czego dodać sos beszamelowy?

Czy wiesz, że np. we Francji ten rodzaj sosu dodaje się nawet do kanapek?

Jaka mąka do sosu beszamelowego?


Mąka stanowi jeden z podstawowych składników beszamelu. Zazwyczaj do jego zrobienia wykorzystuje się zwykłą mąkę pszenną (tortową, krupczatkę). Nie są to jednak jedyne opcje. Jeśli interesuje nas zrobienie bezglutenowej wersji sosu, wystarczy sięgnąć po neutralne w smaku mąki: ryżową lub kukurydzianą. Dzięki nim konsystencja beszamelu pozostanie zachowana a sam sos będą mogły zjeść nawet osoby z alergiami.