Do czego dodać sos beszamelowy?

Sos beszamelowy pasuje do wielu potraw- zapiekanek, makaronów, mięs, ryb, czy warzyw.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Do czego dodać sos beszamelowy?
fot. Fotolia
Mleko, masło, mąka i przyprawy – tyle trzeba do przygotowania sosu beszamelowego. Jest on delikatny i aksamitny. Podkreśla smak wielu potraw. Dodatkowo może być bazą innych sosów: serowego, musztardowego, czy chrzanowego.

Do czego dodać sos beszamelowy?

Sos beszamelowy możemy wykorzystać do urozmaicenia wielu dań.

Do polania gotowych potraw:
  • Możemy też potraktować go jako sos do mięs, czy ryb. W takim wypadku przyrządzamy go w rzadszej konsystencji, by łatwo można było nim polać potrawę. Dobrze sprawdzą się tu: kurczak, indyk, wołowina i jagnięcina. Z ryb można wybrać dorsza, mintaja, halibuta, czy pstrąga.
  • Wspaniale smakują też polane beszamelem warzywa. Gotowane, grillowane, czy zapiekane szparagi, brokuły, cykoria, kalafior, cukinia nabiorą wyjątkowego, kremowego smaku.
  • We Francji beszamelem polewa się kanapki zapiekane z serem, szynką lub jajkiem. Jest to na pewno ciekawy sposób wykorzystania tego sosu i warto go wypróbować.
  • Jajka sadzone serwowane z warzywami z wody, bądź puree ziemniaczanym polane naszym sosem nabiorą nowego, niepowtarzalnego smaku.
Dodawany podczas przygotowywania potraw:
  • Świetnie sprawdza się w zapiekankach- makaronowych, ziemniaczanych, mięsnych, czy ryżowych. Zalewamy je naszym sosem, posypujemy serem i zapiekamy. Może być połączony z sosem pomidorowym. Takie połączenie występuje na przykład w lasagne.
  • Na bazie sosu beszamelowego piecze się suflety. Aby uzyskać suflet, do lekko przestudzonego beszamelu dodajemy starty ser żółty, pokruszony ser pleśniowy, żółtka jaj i musztardę francuską. Następnie ubijamy białka i dodajemy je do masy beszamelowej. Wszystko przekładamy do kokilek i zapiekamy w piekarniku. W sufletach na słodko zamiast serów i musztardy dodajemy cukier, pokruszone orzechy, czy wiórki kokosowe.