Jarmarki bożonarodzeniowe w polskich miastach

Największe miasta Polski organizują jarmarki bożonarodzeniowe, które gromadzą tłumy z jednego prostego powodu - można na nich dostać wszystko, co potrzebne na Święta!

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Jarmarki bożonarodzeniowe w polskich miastach
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych gości w Polsce od lat. Nie dość, że wprowadzają miasto w świąteczną atmosferę, to odrywają ludzi od siedzenia od domu. Sprawdźmy, jak kontunuowana jest ta tradycja we Wrocławiu, w Warszawie i Gdańsku.

Wrocław

Wrocław - jako stolica kultury - nie mógł nie zorganizować jarmarku bożonarodzeniowego na Rynku. Odbędzie się w terminie 25.11. – 23.12.2011. Co więcej, wszystko odbędzie się z udziałem wielu kultur - spotkamy sprzedawców z Polski, Litwy, Węgier, Białorusi, Niemiec, Austrii i Czech. Do domu będziemy mogli zabrać najprawdziwsze węgierskie kołacze, piernikowe serca, czy prażone kasztany jadalne, a podczas jarmarku na pewno pojawi się ochota na rogrzewające grzane wino.

W tym roku będzie to nie tylko święto kulinarne, ale też artystyczne. Będzie można posłuchać weekendowych koncertów na balkonie Domku „Pod krasnalem”, wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w lodzie, czy wybić monetę z własnym napisem. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci: będą mogły zrobić sobie zdjęcia z krasnalami, posłuchać baśni z różnych stron świata, a Krasnoludek Prezentuś będzie spełniał ich świąteczne marzenia.

Warszawa

W stolicy jarmark bożonarodzeniowy wystartował 26 listopada i potrwa do 8 stycznia (czynny w godzinach 12.00 – 20.00). Nie będzie trudno go odnaleźć - na Rynku pojawiło się około siedemdziesięciu drewnianych domków, pod dachami których zgromadzą się sprzedawcy z Polski, Litwy, Słowacji, Austrii i Chorwacji. Będzie można spróbować niemieckich Bratwurstów, ciasta z Mazur, grzanego wina, pieczywa, wędlin. Dostępne będą też do kupienia zabawki i ozdoby choinkowe.

Gdańsk

W Gdańsku jarmark bożonarodzeniowy odbywa się w terminie 05.12 – 23.12 na Targu Węglowym. Będzie to już 16. taka impreza w mieście. Prócz wyrobów kulinarnych, dostępne będą też ozdoby choinkowe, drzewka świąteczne. Codziennie będzie można też spotkac Mikołaja i poszeptać mu na ucho pomysły na prezenty.

To, co odróżnia ten jarmark od pozostałych, to pomysł zorganizowania przy okazji jarmarku aukcji charytatywnej na rzecz gdańskiego hospicjum.