Junior MasterChef w Polsce?

  • 7

Dziecięca wersja Masterchefa jest już pokazywana w 7 krajach na całym świecie. Jest więc szansa na polską edycję, ale czy to dobry pomysł?

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Junior MasterChef w Polsce?
Gotowanie pod napięciem

Oglądając polską edycję Masterchef trudno wyobrazić sobie wersję tego programu przeznaczoną dla dzieci – uczestnicy show gotują w ciągłym napięciu, nerwy są naprężone jak postronki, drżące dłonie kurczowo zaciskają się na fartuchach, a łzy leją się strumieniami. Dzieci takich emocjonalnych obciążeń mogłyby nie udźwignąć, nawet przy znacznym przeformułowaniu zasad polskiego Masterchefa - zawsze na końcu takiego programu jest jeden zwycięzca, reszta to siłą rzeczy przegrani. Ostra rywalizacja to coś normalnego w dorosłym życiu, ale czy program tak mocno o nią oparty, który oglądają miliony widzów, to dobry pomysł?

Napiętej atmosferze Masterchefa zdaje się przeczyć australijska wersja – Masterchef Junior Australia to w wykonaniu dzieciaków i prowadzących ciekawe i wesołe show, zabawa w kuchni, zachęta do odważnych eksperymentów. Zapraszani są też goście – w jednym z odcinków potrawy młodych kucharzy oceniała pani premier Australii Julia Gillard.Magiczny efekt

Aktualnie swoje wersje Junior Masterchef pokazują telewizje w Australii, Belgii, Finlandii, Grecji, Izraelu, Holandii i na Filipinach. Swoją, trochę inną wersję, miała też Wielka Brytania. Mimo różnic między edycjami z różnych krajów zasady w każdym z nich są podobne – biorą w nich udział dzieci w wieku od 8 do 13 lat, których zadaniem jest przygotowywanie potraw wskazanych przez prowadzących.

Ważniejszy chyba jednak od samego programu jest jego wpływ na młode pokolenia – niektórzy porównują efekt Masterchef wśród dzieci do efektu Harry'ego Pottera. Tak jak książki J.K Rowling spowodowały wzrost czytelnictwa, tak Masterchef – wzrost zainteresowania kuchnią i gotowaniem, świadomym wyborem składników, a od tego już blisko do zdrowego odżywiania i spadku otyłości wśród dzieci i młodzieży. Nie wspominając o wspólnym rodzinnym gotowaniu, które spoi niejedną rodzinę.

A jakie jest wasze zdanie? Tak czy nie dla polskiej edycji Masterchef z dziećmi w roli głównej?