Dzisiaj dowiecie się jeszcze, dlaczego to właśnie szparagi królują w jadłospisach proponowanych przez najlepszych dietetyków w Polsce i na świecie.
Tak, odpowiedź jest prosta - szparagi są po prostu niskokaloryczne, a przy tym bardzo wartościowe, ponieważ zawierają dużo cennych witamin, kwas foliowy oraz niezbędne w diecie odchudzającej minerały, wapń oraz błonnik. I teraz najważniejsza informacja na temat kaloryczności szparagów - z radością donosimy, że ok. 200 gram tych warzyw to nie całe 40 kalorii, a uwierzcie nam - taka porcja szparagów to całkiem niezłe danie lub przekąska. Wiosenna dieta nie może się bez nich obyć.
To wszystko sprawia, że w sezonie można przygotowywać je na różne sposoby bez strachu o tabelki kaloryczne. Oczywiście najbezpieczniejsza dla każdej diety będzie propozycja podania szparagów z piekarnika (w folii) lub tradycyjnie – ugotowane.
Odrobina faktów na temat szparagów
Porcja zielonych szparagów to niemal połowa dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy - szparagi to danie obowiązkowe dla kobiet w ciąży lub osób dbających o zdrowy styl życia.
Beta karoten, witaminy z grupy B, C i E oraz wiele przeciwutleniaczy, to bonusy do niewielu kalorii, które dostarczamy swojemu organizmowi pałaszując szparagi do obiadu lub kolacji.
To, o czym rzadko się mówi, ale w kontekście jedzenie szparagów podczas diety nie może zostać przemilczane, to także lekkostrawność tego warzywa oraz nieocenione walory smakowe. Wśród wielu monotonnych posiłków, porcja zielonych albo białych szparagów może okazać się niezwykłym rarytasem.
Jak to jest u Was, już próbowaliście szparagów w tym sezonie? Czy znacie jakieś inne, tak niskokaloryczne warzywo? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.
Dowiedz się więcej na temat szparagów >>>
Zdjęcia: Fotolia
weronikaS
karola25
LauraLaura