Karp – o polskim karpiu słów kilka

Już niedługo polskie karpie wylądują na wigilijnych stołach, z naszego artykułu dowiecie się dlaczego polska hodowla jest najlepsza w Europie i jak wybrać najsmaczniejszą rybę.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Karp – o polskim karpiu słów kilka
fot. Fotolia
Polskie karpie na wigilijnych stołach

Karp na wigilijnym stole to jeden z najważniejszych zwyczajów świątecznych w Polsce. Tak jest nie od dziś – w Polsce hodowle karpia rozpoczęli mnisi już w XII wieku! Ta niezwykła ryba przysporzyła naszemu krajowi dobrą sławę na rynku hodowli, w średniowieczu byliśmy jej najlepszymi i największymi hodowcami, nasi królowie i możnowładcy zlecali budowę ogromnych stawów karpiowych, a w Europie słynęliśmy z doskonałych osiągnięć hodowlanych.

Dzięki ożywieniu hodowli karpia w dwudziestoleciu międzywojennym, Polska jeszcze bardziej rozwinęła hodowlę karpia, zaczęto wykorzystywać nowoczesne metody, a rozwój gospodarstw hodowlanych sprawił, że dziś jesteśmy pierwsi w Europie pod względem ilości gospodarstw i produkcji karpii.

Hodowle w Polsce

W Polsce karp jest hodowany w sposób nie zagrażający naturze, a istnienie stawów hodowlanych przynosi naszemu środowisku wiele korzyści – można je wykorzystywać jako zbiorniki retencyjne, stawy pełnią funcję ekooczyszczalni ścieków, woda która z nich wypływa jest dużo czystsza niż ta, która do nich napływa. Stawy karpiowe są również miejscem, w którym wiele gatunków ptaków i innych zwierząt może znaleźć pożywienie i założyć siedliska.

Karp w Polsce jest hodowany przed sprzedażą przez 3 lata, co jakiś czas przenoszone są one między zbiornikami, a ich hodowla nie narusza naturalnego ekosystemu. Ryby karmione są pokarmem naturalnym, żywią się planktonem i glonami gromadzącymi się na dnie, a w sytuacjach, gdy pokarmu jest zbyt mało, hodowcy wsypują do nich pszenicę, kukurydzę, jęczmień i inne zboża.
Polscy hodowcy karpia mówią z dumą, że to nie tylko tradycja ale i pasja, a karp jest jednym ze sztandarowych polskich produktów na rynkach zagranicznych.

Czym kierować się przy zakupie karpia?

Nie powinniśmy kupować ryb ze zbiorników, w których pływa ich tak wiele, że ledwo się mieszczą. Ryba nie może być zmęczona, powinna pływać na dnie zbiornika, spokojnie, grzbietem do góry. Nie należy kupować ryby, która wystawia nerwowo pyszczek aby nabrać powietrza, ani takich, które mają uszkodzone łuski w okolicy skrzeli i płetw.

Najsmaczniejsze okazy to karpie ważące od 2 do 2,5 kg, o elastycznej skórze, naturalnym kolorze i wypukłych jasnych oczach.

Do domu nie zabieramy żywego karpia w reklamówce! Powinniśmy przygotować pojemnik lub wiaderko z wodą. Nie musimy kupować żywego karpia, współcześnie mamy szeroki wybór karpi mrożonych.