Lecznicze właściwości jabłek

  • 1

Kuracje jabłkami pomagają w różnych chorobach i dolegliwościach. Mają też działanie wspomagające i oczyszczające organizm. Pewnie dotychczas nawet nie zdawaliście sobie sprawy, ile dobrego robicie dla swojego organizmu dzięki tym owocom.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Lecznicze właściwości jabłek
fot. Fotolia

Codziennie powinniśmy zjadać co najmniej dwa jabłka. W szczególności poleca się to osobom w średnim i podeszłym wieku. 

Jak dobrze wiemy owoce są bogatym źródłem witaminy C. W tej grupie szczególne miejsce zajmują jabłka, które oprócz witamin zawierają też minerały. Należą do nich: potas - wpływający korzystnie na serce, fosfor - wspomagający komórki mózgowe, pektyny - które działają oczyszczająco na organizm pochłaniając szkodliwe produkty uboczne występujące w przewodzie pokarmowym. Ponadto niszczą zły cholesterol.

Pod postacią świeżo wyciśniętego soku również świetnie się sprawdzą. Bardzo korzystne jest picie soku z jabłek przy miażdżycy, dolegliwościach nerek, pęcherza moczowego, wątroby, ostrym zapaleniu gardła i oskrzeli.

Oprócz napoju, można sporządzić maść z dodatkiem masła. Korzystnie działa na otarcia i spękane skórki, zwłaszcza na wargach.
Dżem i powidła sporządzone z owoców dzikiej jabłoni, świeżych lub suszonych (wcześniej namoczonych w wodzie), są pomocne przy różnego rodzaju bólach i biegunce.

W domowych kuracjach wykorzystujemy obierki (łupinki) z owoców dzikiej jabłoni. Na ich bazie robimy herbatki i napary, które pomagają w bólach reumatycznych. Na stany zapalne idealnie nada się płukanie naparem gardła i jamy ustnej.|

Do wszelkich napojów, soków, naparów korzystamy z wysuszonych skórek jabłek, najlepiej starych odmian, nie opryskiwanych chemicznie, z przydomowych sadów i działek. Wskazane są podczas przeziębienia, kataru, kaszlu, przy anginie, zapaleniu oskrzeli, jak też na uspokojenie nerwów.

Napary robimy z obierek, około 5 dag, zalanych szklanką gorącej wody. Można do niego dodać sok z cytryny, co znacznie zwiększy ilość dostarczonej w ten sposób witaminy C.

Jabłka stanowią też element kuracji odchudzającej. Jedno, około 100 gramowe jabłko dostarcza tylko 50 kalorii, a zawiera wiele wartościowych składników. Jabłko zjedzone po kolacji pomoże nam w oczyszczeniu organizmu.

Dowiedz się więcej na temat zdrowotnych właściwości jabłek >>>