Makaron pełne ziarno - zdrowy wybór

  • 5

Powszechnym problemem żywieniowym naszych czasów jest nadmierny udział wysoko przetworzonej żywności, pozbawionej wielu cennych wartości odżywczych.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Makaron pełne ziarno - zdrowy wybór

Jadamy zbyt dużo białego chleba i bułek wytwarzanych z  rafinowanej mąki, błyskawicznych preparowanych płatków, białego polerowanego ryżu. W efekcie dostarczamy naszym organizmom zbyt mało błonnika, w naszej diecie brakuje mikroelementów i witamin. 

Zalety produktów z pełnego ziarna

Świadomość tego, że w procesie produkcji białej, rafinowanej mąki mąki czy ryżu tracimy błonnik, który jest niezbędny aby nasz organizm dobrze radził sobie z trawieniem upowszechnia się. Wielokrotnie udowodniono, że jedzenie pełnoziarnistych produktów jest korzystne dla serca – pomaga pozbyć się złego cholesterolu, prowadzi też do redukcji groźnego dla zdrowia tłuszczu trzewnego – który groźny dla serca.

Pełnoziarniste produkty są korzystne dla cukrzyków – nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu glukozy po jedzeniu.

Świetnie zaspokajają głód poprzez pęcznienie - dzięki któremu czujemy się syci, co ułatwia stosowanie diet odchudzających.  Dobrze zbilansowana, bogata w mikroelementy i witaminy dieta potrzebna jest w szczególności dzieciom dla prawidłowego rozwoju na każdym etapie, poczynając od okresu  prenatalnego.

Makaron pełnoziarnisty

Doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety makaronów z pełnego ziarna. Są one wykonane z pełnoziarnistej mąki, którą otrzymuje się  mieląc całe ziarna pszenicy wraz z zewnętrzną okrywą, nazywaną łuską (stąd pochodzą otręby) i kiełkiem (zarodkiem) ziarna. Mąki pełnoziarnistej nie przesiewa się i dzięki temu oba wspomniane elementy zostają w mące dostarczając  o 60 % więcej błonnika niż makaron ze zwykłej, rafinowanej mąki.



Pozostałe cenne składniki odżywcze w makaronie z pełnego ziarna to witaminy i minerały:


  • Kwas foliowy – jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki i przekazywaniu materiału genetycznego, odgrywa istotną rolę przy podziałach komórek, bierze  udział w procesie powstawania czerwonych krwinek – przeciwdziała anemii, obniża ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
  • Niacyna (witamina B3) – odpowiada za prawidłowy przepływ krwi w naczyniach, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także pomaga zachować zdrowie skóry i błon śluzowych. Zbyt duża ilość słodyczy i cukru w diecie powoduje utratę niacyny w organizmie, dodatkowo nie jest ona magazynowana  - a więc musimy dbać regularne dostarczanie jej organizmowi w pokarmie.  
  • Fosfor jest potrzebny do budowy kości i zębów a także błon komórkowych,  zapewnia prawidłowy metabolizmu energetycznego w organizmie.
  • Żelazo jest niezbędne do rozwoju funkcji poznawczych i umysłowych, oraz do prawidłowego funkcjonowania układu immunogolgicznego, ponadto żelazo jest niezbędne do tworzenia hemoglobiny i czerwonych krwinek oraz do transportu tlenu w organizmie.
  • Magnez bierze udział w budowie kości i zębów, jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego a także ma istotne znaczenie w wykorzystaniu energii przez organizm.
  • Cynk odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także pomaga w budowie i utrzymaniu mocnych kości. Ten składnik mineralny pomaga również w gojeniu się ran i jest potrzebny dla zdrowia skóry.
  • Mangan – wspomaga pracę mózgu, budowę kości, funkcjonowanie gruczołu tarczycowego, zapobiega zaburzeniom nerwowym, jest przeciwutleniaczem – opóźnia procesy  starzenia.


Smaczny i szybki – czego chcieć więcej


Przyczyną dla której sięgamy po zdrową żywność rzadziej, niż byśmy chcieli jest pośpiech oraz przyzwyczajenia smakowe, a także walory estetyczne.

Nie łudźmy się – przygotowanie zdrowszego – brązowego ryżu trwa 2 razy dłużej niż białego i 3 razy dłużej niż błyskawicznego. Ponadto nie wygląda on tak zachęcająco na talerzu jak biały, idealnie wypolerowany i chociaż staram się go wprowadzać na co dzień jako dodatek do dań obiadowych – nie da się ukryć, że nie bardzo nadaje się na przyjęcia.

I tutaj makaron pełnoziarnisty nowej generacji ma niewątpliwą przewagę:  zachowuje wszystkie zalety tradycyjnego makaronu – prawie nie różni się w smaku od zwykłego , nie jest kleisty, odznacza się ładnym, jasnym  kolorem, a jego gotowanie trwa nie dłużej niż 9-11 minut.

Zachęcam gorąco do wypróbowania naszych tradycyjnych przepisów na makarony – tym razem z udziałem makaronu pełne ziarno. Z pewnością przyczyni się to do osiągnięcia lepszego samopoczucia oraz satysfakcji z bardziej świadomego odżywiania i co najważniejsze w przypadku nas smakoszy - nie będzie wymagało poświęceń.

A oto przepis na Pełnoziarniste Penne z grzybami:

SKŁADNIKI dla 4 osób

400g makaronu pełnoziarnistego Penne
200g pieczarek
100g szynki
3 łzyżki przecieru pomidorowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanej świeżej bazylii
50ml białego wytrawnego wina
2 łyżki oliwy
Pieprz, sól do smaku

Czas przygotowania do 30 min

1. Gotujemy makaron al dente zgodnie z zaleceniami na opakowaniu makaronu Lubella Pełne ziarno

2. Pokrojone grzyby odparowujemy na suchej patelni, dodajemy oliwę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Chwilę smażymy razem.

Osobno podsmażamy szynkę, łączymy z grzybami, wlewamy wino i gotujemy bez przykrycia, aż połowa płynu odparuje. Mieszamy z przecierem pomidorowym i bazylią, doprawiamy solą i pieprzem.

3. Makaron odcedzamy, mieszamy z sosem. Wykładamy na podgrzany półmisek.

Więcej przepisów

Na zdrowie i smacznego!