Czym różnią się muffinki od babeczek?

Czy muffinki można nazwać babeczkami, a babeczki muffinkami? Czy to prawda, że babeczka musi być udekorowana kremem, a muffinka nie? Dowiedz się, czym różnią się od siebie muffinki i babeczki - z nami już nigdy się nie pomylisz!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Czym różnią się muffinki od babeczek?
fot. Adobe

Muffinka - co to za wypiek?


Muffin to ciastko w kształcie... wysokiej babeczki. Muffinki mogą być przygotowane zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Te małe wypieki, w których wszyscy już dawno zdążyliśmy się zakochać, w pierwotnej wersji bardziej niż ciastko przypominało chleb, a właściwie rodzaj bułeczki.

Nazwa muffinek pochodzi od francuskiego słowa moufflet i oznacza "miękki chleb". Do najbardziej popularnych odmian tego wypieku należą muffiny amerykańskie i angielskie. One sama różnią się między sobą sposobem pieczenia oraz rodzajem środka spulchniającego. Muffiny angielskie przygotowuje się z dodatkiem drożdży, zaś amerykańskie rosną na proszku do pieczenia.

Babeczka czyli cupcake

Miniaturowe ciasteczka, koniecznie na słodko! To właśnie babeczki są ozdobą przyjęć - bogato dekorowane, lukrowane na dowolny kolor, wypełnione smacznym kremem lub po prostu ubitą śmietaną.

Babeczki najczęściej przygotowuje się z ciasta kruchego lub półkruchego, a w okresie świątecznym - piaskowego lub drożdżowego.

Muffinki i babeczki - najważniejsze różnice

  • wygląd ciasta - przypominający pieczywo lub ciastko
Muffinki mają raczej zbitą strukturę, w przekroju przypominają pieczywo, zaś babeczki mają strukturę delikatną

  • jedne wyrastają ponad formę i pękają
To najpewniej muffinki - rosną wysokie, ciasto na wierzchu często pęka.

  • różnice w składnikach
w przepisie na babeczki w roli tłuszczu najczęściej występuje masło, natomiast w muffinkach olej. Nietrudno wyczuć tę różnicę w smaku.

  • inny sposób przygotowania i dekoracji
Muffinki to wypiek naprawdę ekspresowy! Przygotowując je składniki dzielimy na mokre i suche, a następnie delikatnie je łączymy, aż do powstania jednolitej masy. W przypadku babeczek składników nie rozdzielamy, np. mąkę od razu siekamy z masłem i dodajemy jajka.

Dekoracja muffinek zwykle sprowadza się do oprószenia cukrem pudrem lub polania polewą czekoladową, za to jeśli chodzi o babeczki... ograniczeniem może być tylko wyobraźnia!