Makowe Święta Bożego Narodzenia

  • 1

W moim rodzinnym domu na Święta piekło się dużo strucli makowych. Nasza rodzina była liczna a każdy zajadał się przeważnie makowcami. Mama robiła ciasto a tata razem z gromadką dzieci robił masę makową z prawdziwego maku. Parzenie maku, potem mielenie i mieszanie z bakaliami powodowało, że zapach unoszący się w mieszkaniu sprawiał, że bardzo czekaliśmy na święta i prezenty.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Makowe Święta Bożego Narodzenia

Dziś w sklepach można kupić gotowe masy makowe, ja sama z nich czasami korzystam, ale smak domowej masy makowej jest nie do zapomnienia. Ale wracając do maku to nie tylko robi się na Święta strucle makowe. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i preferencji smakowych oraz regionu w jakim mieszkamy.

I tak oczywiście można upiec strucle z dodatkiem różnych bakalii, czy jabłek, bądź gruszek. Takie strucle będą bardzo soczyste i smaczne i dodatek tych składników wzbogaci smak naszej strucli gdy zdecydujemy się na gotową masę. Ponadto świetną propozycją będzie seromakowiec czyli ciasto z makiem i serem upieczone na kruchym cieście. idealne dla wielbicieli makowców i serników. Mak możemy użyć do sernika dodają do masy suchego maku. To świetna odmiana tradycyjnego sernika. Biszkopt makowy przełożony kremem to także świąteczne ciasto z makowym akcentem. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Seromakowiec

Kolejną propozycją mogą być pierogi z makiem, mięciutkie ciasto a w środku pyszny farsz makowy doprawiony na słodko. Kluski z makiem i bakaliami. Wielbicielom słodkości można polecić makiełki , których nie może zbraknąć na wigilijnym stole czyli słodki deser z maku, czerstwej bagietki czy chałki z dużą ilością bakalii.

Ważną dla wielu propozycją bez której nie wyobrażają sobie Wigilijnej kolacji jest też kutia, czyli kolejna słodkość, w której skład wchodzi mak, pszenica, słód, różne bakalie, orzechy i miód. Niektórzy dodają kandyzowane skórki oraz migdały. Najlepiej pszenicę nabyć u sprawdzonego gospodarza, aby mieć pewność co do jej świeżości i braku chemii.

Zobacz 12 przepisów na sernik >>>

Święta słodkie, makowe i wyjątkowe. Niby tylko mak a jakie pyszności można z niego przygotować.
Wesołych i smacznych Świąt :)