W kiwi jest mnóstwo witaminy C, E i witamin z grupy B. W składzie tego owocu można znaleźć również fosfor, potas, cynk i magnez. Jedzenie jednej sztuki dziennie w dużej mierze pokrywa zapotrzebowanie na wiele cennych dla organizmu substancji odżywczych.
Witamina E zawarta w kiwi jest naturalnym antyoksydantem chroniącym komórki przed wolnymi rodnikami i przed starzeniem. Z łatwością rozpuszcza się w tłuszczach. Naukowcy twierdzą, że z powodzeniem można zastąpić aspirynę tym pysznym owocem i to bez skutków ubocznych.
Kiwi zmniejsza ryzyko zakrzepów krwi w organizmie i działa wzmacniająco. Spożywanie kiwi minimalizuje również choroby miażdżycowe, udary i choroby układu krwionośnego. Kiwi wspomaga również walkę z przeziębieniem i usprawnia rekonwalescencję.
Zdjęcie: Fotolia
Osoby, które w swoim codziennym jadłospisie posiadają kiwi, z powodzeniem mogą zapomnieć o nowotworach. Zapobiegają powstawaniu rozstępów i wyprysków na ciele, dlatego często możemy je spotkać również w składzie kosmetyków.
Warto wspomnieć również o tym, że kiwi zaliczane jest do owoców o niskiej kaloryczności. Jedna sztuka ma około 50 kcal i zawiera dużo błonnika, który usprawnia proces trawienia.
Kiwi w kuchni można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Oprócz spożycia na surowo, idealnie sprawdzi się podczas przygotowywania musów czy sorbetów. Będzie wspaniałym dodatkiem do sałatek - nie tylko owocowych, wyjątkowo dobrze skomponuje się także z mięsem!
Należy pamiętać o tym, że owoce kiwi dodane do galaretki ze względu na zawartość w nich enzymów sprawią, że galaretka nie stężeje! Dla tych, którzy mimo wszystko pragną rozkoszować się smakiem deseru w którym znajdzie się i jedno, i drugie nie musi być to problem - owoce kiwi można przecież ułożyć na stężałej już galaretce.
Nina W.