Miód i jego rodzaje

  • 2

Miód pszczeli jest jedną z najstarszych znanych ludzkości substancji odżywczych, regenerujących i leczniczych naturalnego pochodzenia. Jakie są jego rodzaje i dlaczego warto go jeść? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Miód i jego rodzaje
fot. Fotolia
Miód powstaje ze zbieranego przez pszczoły nektaru i spadzi. Nektar to słodka wydzielina kwiatów, spadź to również słodka wydzielina lecz wytwarzana przez różnego rodzaju małe pluskwiaki wysysające soki z roślin. Pszczoły zbierają nektar i spadź poprzez wysysanie go a następnie przenoszą go do ula. Słodki miód jest jednym z najcenniejszych i niezastąpionych produktów odżywczych i leczniczych.

W sklepach dostępny jest także sztuczny miód, który jest substytutem naturalnego, produkowanego przez owady. W smaku i wyglądzie przypomina miód naturalny. Występuje w stanie stałym lub ciekłym, uzyskuje się go poprzez rozkład cukrów złożonych. Nie ma takiego smaku i zapachu jak miód naturalny oraz nie posiada żadnych właściwości leczniczych.

miód pszczeli
Zdjęcie: Fotolia

MIÓD PSZCZELI

Miód dojrzewa w plastrach, powstaje tylko z nektaru kwiatów i ze spadzi. W zależności od surowca, z którego otrzymano miód, wyróżniamy miody nektarowe (czyli kwiatowe), spadziowe (to substancja, którą wydzielają mszyce żerujące na drzewach) oraz nektarowo-spadziowe.  Rozróżnić można także dwa typy koloru miodu: jasny i ciemny. Miód występuje w postaci stałej lub gęstego płynu. Dobry miód pszczeli wcześniej czy później krystalizuje, zjawisko to często niesłusznie nazywa się scukrzaniem.

RODZAJE MIODU

W Polsce najbardziej miododajnymi roślinami są: gryka, koniczyna, rzepak oraz lipa. Nazwa miodu pochodzi przeważnie od rośliny, z której się go uzyskuje. Poniżej prezentujemy najważniejsze rodzaje miodów nektarowych.

1. Rzepakowy - w postaci płynnej ma kolor słomkowy, krystalizuje się bardzo szybko (wystarczy zaledwie parę dni). Zawiera glukozę, aminokwasy i sporo witamin. Wyrównuje niedobory potasu w organizmie, wspomaga także leczenie chorób nerek, trzustki czy dróg moczowych. Wzmacnia organizm.

2. Akacjowy - ma kolor bezbarwny lub jasnosłomkowy (w postaci płynnej). Długo nie krystalizuje. Ma mdły zapach i słodki smak. Zawiera dużo więcej sacharozy niż inne miody nektarowe. Zaleca się spożywanie tego miodu diabetykom i osobom, które cierpią z powodu zgagi oraz nadkwasoty żołądka. Miód akacjowy zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach.

miód
Zdjęcie: Fotolia

3. Lipowy - w stanie płynnym ma kolor bezbarwny bądź jasnosłomkowy. Podobnie jak akacjowy, długo nie krystalizuje. Swoją barwą i konsystencją przypomina olej rycynowy. Kiedy skrystalizuje ma barwę żółtopomarańczową (herbacianą) lub brunatną. W smaku jest ostry i lekko gorzki. Ma działanie napotne, uspokajające i przeciwskurczowe. Obniża ciśnienie krwi.

4. Gryczany - ten miód szczególnie nadaje się do wyrabiania miodów pitnych. W stanie płynnym ma kolor brunatny lub ciemnoherbaciany. Charakteryzuje go silny aromat gryki i ostry smak. Zawiera dużą ilość soli mineralnych, enzymów oraz rutyny. Zaleca się go stosować w schorzeniach układu krążenia czy po dużych wysiłkach fizycznych, osłabieniu pamięci.

5. Wrzosowy - w stanie płynnym ma ciemnobrunatny kolor i galaretowatą konsystencję. Zawiera dużo minerałów, garbniki oraz kwasy organiczne. Poleca się go spożywać podczas biegunki lub zapalenia jelit.

miód
Zdjęcie: Fotolia

6. Rzepakowy - bardzo szybko krystalizuje, w płynnym stanie ma kolor słomkowy. To miód o największej zawartości aminokwasów oraz glukozy.  Ma bardzo słodki smak i pachnie kwitnącym rzepakiem. Wspomaga pracę układu krwionośnego oraz dróg moczowych. Zaleca się go stosować w leczeniu chorób trzustki lub nerek.

7. Malinowy - w płynnej postaci jest koloru żółtego, po skrystalizowaniu - żółtozłocistego. Ma łagodny smak i lekki zapach malin. Stosuje się go w leczeniu grypy czy miażdżycy.

Miód to cenna i bardzo wartościowa substancja, którą otrzymujemy od natury. Już w starożytności wykorzystywano jego lecznicze właściwości.

A czy Wy lubicie miód? A może przygotowujecie jakieś wspaniałe dania z jego dodatkiem? Jeśli tak, podzielcie się z nami!

Zobacz także: tych właściwości miodu jeszcze nie znacie >>>