Jak rozpoznać prawdziwy miód?

  • 4

Wszyscy znamy naturalne lekarstwo jakim jest miód pszczeli, prawie każdy zna co najmniej kilka lub kilkanaście odmian miodu. Oraz wie to, że każdy z nich pomaga na inne schorzenia.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak rozpoznać prawdziwy miód?
fot. Fotolia
Wszyscy znamy naturalne lekarstwo jakim jest miód pszczeli, prawie każdy z nas zna co najmniej kilka lub kilkanaście odmian miodu oraz wie to, że każdy z nich pomaga na inne schorzenia.

Uwielbiamy miód jako wspaniały dodatek kulinarny ale, czy wiemy jak rozpoznać prawdziwy miód bez dodatku cukru? Znanych metod jest co najmniej kilka, ja znam niezawodny sposób mojej babci. Brała kopiowy ołówek moczyła go w miodzie i próbowała na ręce nim pisać, jeśli szło nim zrobić kreskę oznaczało, że miód jest sztuczny albo rozcieńczony jakimiś dodatkami. Jeśli nie szło zrobić nim kreski oznaczało że miód jest w stu procentach prawdziwy.

Prawdziwy miód po posmakowaniu daje także charakterystyczne lekkie pieczenie albo drapanie w gardle. Jeśli jest płynny rozpoznamy jego prawdziwość lejąc go na talerz lub z powrotem do słoiczka. Jeśli zrobi się charakterystyczny stożek będzie także oznaczało, że jest prawdziwy.

Czego nie powinno się robić z miodem. Przede wszystkim go przegrzewać, po poddaniu go w temperaturze powyżej 60 stopni traci swoje właściwości lecznicze oraz bakteriobójcze. Pozostanie nam tylko jego słodki smak. Jedząc miód należy nabrać go na łyżeczkę i powoli połykać, żeby przy okazji dezynfekować nie tylko jamę ustną, ale także nasz przełyk.

Jedna łyżeczka miodu zjadanego codziennie, przez 360 dni w roku, zadziała na nas jak szczepionka i wzmocni układ immunologiczny uodparniając organizm na wiele chorób. Jeśli chcemy, by miód działał na nas jak lekarstwo, powinniśmy spożywać go prawidłowo.

Można posmarować miodem kromkę chleba, ale broń Boże w niczym nie rozpuszczać ponieważ traci się jego naturalne właściwości. Przy spożywaniu miodu powinni także uważać ludzie z nadkwasotą oraz osoby dbające o linię. W przypadku nadkwasoty, podwyższa on kwasowość w naszym organizmie,  a w przypadku osób, które dbają o linię jest dość kaloryczny.

Zdarzają się także ludzie uczuleni na miód, choć zdarza się to bardzo rzadko. Takie osoby po spożyciu miodu mogą mieć różne objawy nudności, biegunkę, wymioty, wysypkę i inne dolegliwości uczuleniowe. Dlatego osoby uczulone nie powinny spożywać miodu bez konsultacji z lekarzem. Dokładnie mówiąc, nie ma uczulenia na miód, tylko na jakiś składnik miodu, najczęściej pyłek określonej rośliny, występującej w rejonie pasieki i dostający się do miodu. Dlatego zachowajmy ostrożność i czujność.