Skąd się bierze miód?

  • 2

W sklepach możemy wybierać spośród wielu rodzajów miodu. Ale czy kiedyś zastanawialiście się, ile pracy wymaga jego produkcja, nim trafi na sklepowe półki?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Skąd się bierze miód?
fot. Fotolia

Miód jest bardzo zdrowy. Wspomaga walkę z przeziębieniem, ale także chroni nasze serce, obniża ciśnienie. Pomaga w chorobach żołądka, reguluje także pracę jelit. Prawdziwe lekarstwo! Ma wręcz nieocenione działanie zdrowotne, a do tego jest bardzo smaczny.

Można jeść go prosto ze słoika, dodawać do słodkich i słonych dań. Słodzić nim napoje czy używać do dressingów. Doskonale komponuje się z cynamonem, imbirem, cytryną. Wyróżniamy wiele rodzajów miodu, między innymi nektarowe, spadziowe, mieszane.

Ten najbardziej popularny o pięknej złotej barwie to miód wielokwiatowy. Z głównych rodzajów miodu wyróżniamy także akacjowe, lipowe, gryczane, miody z drzew iglastych i liściastych, wrzosowe, malinowe.

Dlaczego mówi się, że ktoś jest pracowity jak pszczoła? Bo te małe owady wykonują bardzo ciężką i mozolną pracę. Jedna pszczoła może przez swoje życie wyprodukować około 1 łyżeczki miodu. Żeby powstał 1 litr miodu, pszczoły muszą aż 4000 razy usiąść na kwiatku lub drzewie by zebrać nektar i przenieść go do ula!

Lipiec jest najbardziej pracowitym miesiącem. Wtedy pszczoły zbierają nektar. Wracają do swoich uli i tam przekazują kolejnym pszczołom zebrane pyłki. Następnie miód jest umieszczany w specjalnych woskowych ramkach, które zasklepiane są przez pszczoły.

Kiedy ramki są napełnione, do pracy przystępują pszczelarze. Odwirowują miód, który potem trafia na nasze stoły. Kupując miód zwracajmy uwagę czy pochodzi z Polski. Dobry i prawdziwy miód krystalizuje się pod wpływem czasu. Pamiętajmy by nie dodawać miodu do gorących napojów, bo w wysokiej temperaturze traci swoje cenne właściwości.