Kupienie prawdziwego miodu z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze. Nawet pszczelarze posiadający niewielkie pasieki częściej mieszają sztuczny miód z prawdziwym. Pamiętajcie, aby dobrze sprawdzić źródło przed zakupem płynnego złota.
Prawdziwy miód oprócz słodyczy daje nam lekkie drapanie w gardle. Dlaczego? Ponieważ zawiera on węglowodany, kwasy organiczne, olejki eteryczne pochodzenia roślinnego, związki mineralne, białka, witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy. Spokojnie to jeszcze nie wszystko. Tak naprawdę w miodzie znajdziemy aż 300 substancji korzystnie wpływających na nasz organizm.
Płynne złoto – właściwości
Ponoć ojciec medycyny Hipokrates, swoje długoletnie życie zawdzięcza spożywaniu miodu. Otóż, miód jest świetnym smakołykiem leczniczym. Podany na zimno po wcześniejszym rozcieńczeniu działa przeciwbiegunkowo, natomiast podgrzany działa na zaparcia. Ponadto substancje zawarte w miodzie skutecznie zwalczają bakterie, wzmacniają serce, przyśpieszają gojenie się ran, leczą wrzody żołądka, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, Miód pomaga także w walce z przeziębieniem i bólem gardła, łagodzi nerwy, działa nasennie, pobudza pracę mózgu.
Jaki miód wybrać?
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do rozmaitych gatunków miodu. Poniżej znajdziecie listę czternastu najczęściej sprzedawanych. Miody, które zostaną zaprezentowane w poniższej liście oraz w naszej infografice różnią się nie tylko smakiem, ale i kolorem, zapachem oraz właściwościami. Dodatkowo miody dzielimy pod względem gatunkowym na : nektarowe, spadziowe oraz mieszane.
- Miód akacjowy
- Miód koniczynowy
- Miód lipowy
- Miód malinowy
- Miód manuka
- Miód mniszkowy
- Miód nektarowo - spadziowy
- Miód przaśny
- Miód rzepakowy
- Miód wielokwiatowy
- Miód wrzosowy
- Miód gryczany
- Miód spadziowy
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, szczególnie na temat czołowych miodów dostępnych na rynku, kliknijcie na naszą infografikę. Serdecznie Was zapraszamy.