Nalewki na rozgrzewkę

Samemu można przygotować idealne lekarstwo. Gdy precyzyjnie dobierzemy składniki, nalewka pokona każdą chorobę.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Nalewki na rozgrzewkę
Nalewki rozgrzeją, gdy przemarzniemy i poprawią humor w jesienny wieczór. Są przyrządzane na bazie alkoholu, który wydobywa z roślin ich najcenniejsze składniki. Dzięki nim m.in. unikniemy przeziębienia i chandry, poprawimy pracę nerek, żołądka i wątroby. Nalewki można kupić w sklepie zielarskim lub łatwo przygotować w domu.

Przewodnik dla początkujących

Do przyrządzenia nalewki potrzebujemy alkoholu, ziół lub owoców. Mogą być świeże, ale także suszone, zmiażdżone lub sproszkowane. Spirytus najlepiej, aby był 70 %. Takie stężenie sprawi, że substancje aktywne przenikną do nalewki i zostaną odpowiednio zakonserwowane, by napój dłużej działał. W aptekach można kupić tylko 96 % spirytus, dlatego trzeba będzie go rozcieńczyć. W tym celu należy wypełnić 2/3 szklanki alkoholem, a następnie dolać do pełna wodę. Przy większej ilości należy zachować te same proporcje.

Spirytusem o odpowiednim stężeniu zalać ok. 200-300 g ziół lub owoców i odstawić w ciepłe miejsce na min, 2 tygodnie. Potem nalewkę trzeba przecedzić, najlepiej przez filtr do kawy, i ponownie odstawić na 2-4 tygodnie. Tym razem w chłodnym, zacienionym miejscu, aby pod wpływem słońca lecznicza mikstura nie utraciła witamin i koloru. Tak przygotowaną nalewkę stosować 2-3 razy dziennie, po 20-30 kropli na łyżeczkę wody. Jeśli będzie zbyt gorzka, można dodać trochę miodu lub cukru.

Smak nalewek owocowych można wzbogacić kardamonem, miętą, goździkami i cynamonem. Przeciwwskazania Nalewki zawierają alkohol, dlatego nie powinny ich pić kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci. Jeśli przyjmujemy jakieś tabletki, należy się wcześniej skonsultować z lekarzem.

Niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekami i mogą zaburzyć ich działanie. Nalewek nie można być w zbyt dużych ilościach, bo mogą uzależnić!

Kilka przepisów na nalewki

Na ból głowy

Po 10 g sproszkowanych liści złocienia, miłorzębu japońskiego, mięty pieprzowej, kłącza imbiru i kozłka lekarskiego, 500 ml spirytusu 70 %. Zioła zalać alkoholem i odstawić na 14 dni. Następnie przecedzić i przelać do naczynia z ciemnego szkła. Na poprawę odporności 1 kg owoców dzikiej róży, 600 g cukru, 500 ml wódki 40 %, 250 ml spirytusu 70 % Owoce zasypać cukrem i postawić w ciepłym miejscu na 14 dni, aby puściły sok. Następnie wlać spirytus z wódką i pozostawić na kolejne 2 tygodnie. Przecedzić i odstawić w ciemne miejsce na 2 tyg.

Na przeziębienie

500 ml spirytusu 70 %, 200 g miodu, po 150 g malin i pomarańczy, szczypta cynamonu lub goździków. Zalać owoce miodem i przechować w cieple 2 tyg. Następnie dodać alkohol i odstawić na miesiąc. Odcedzić nalewkę i schować na kolejny miesiąc w ciemnym miejscu.

Na spokojny sen

500 ml spirytusu 70 %, 100 g suszonego ziela dziurawca. Pokruszyć zioła i zalać spirytusem. Odstawić na tydzień, co kilka dni mieszając. Następnie odcedzić i postawić w ciemnym miejscu. Nie stosować nalewki, jeśli się przyjmuje leki antydepresyjne, przeciwmigrenowe lub tabletki antykoncepcyjne.

Zastrzyk energii

6 łyżeczek zielonej herbaty, 2 łyżeczki miodu, pół laski waniliowej, szklanka 70 % spirytusu, szklanka wody. Posiekaną wanilię wrzucić do wody i zagotować. Dodać herbatę i poczekać, aż wystygnie. Dolać miód oraz spirytus i odstawić na 14 dni. Następnie przefiltrować nalewkę, przelać do ciemnego naczynia i odstawić na 6 miesięcy.