Nietypowe zdobienie pisanek

  • 3

Jedną z tradycji świąt wielkanocnych jest zdobienie jajek. Chciałabym zaproponować Wam kilka ciekawych pomysłów na ich udekorowanie - gwarantuję, że pisanki w Waszym koszyczku będą inne niż wszystkie!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Nietypowe zdobienie pisanek
fot. Fotolia

Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to krzątanina po domu, porządki, przygotowywanie potraw, pieczenie ciast, szykowanie święconki i oczywiście zdobienie jajek.

Zapewne pomyślicie: a co w tym trudnego? Wystarczy ugotować jajka w łupinach cebuli i wydrapać wzorki lub kupić barwniki do jajek i zafarbować na kilka kolorów.

Ale przecież jajka możemy ozdobić nie tylko w ten sposób. Możliwości jest wiele. Sami się przekonajcie, jak nietypowo pomalować lub ozdobić jajka innymi metodami:

- malowane farbkami
w tym celu warto wybrać jajka białe. Należy je ugotować i wystudzić. Następnie połowę jajka oddzielamy taśmą malarską i malujemy farbką akrylową lub specjalną, przeznaczoną do pisanek.

Gdy malowana część wyschnie przyklejamy w innym miejscu taśmę i malujemy innym kolorem. Tym sposobem możemy malować jajka w paski czy kratkę.

- dekorowanie dekupażem
do ozdobienia jajek tą metodą potrzebujemy oczywiście jajka (w tym przypadku ich nie gotujemy), ozdobne serwetki (na przykład z kwiatowym motywem) i klej. Ważne jest aby wzory były nie duże, bo będą się marszczyć na naszych jajkach.

 Jajko smarujemy klejem najlepiej w żelu i przyklejamy fragmenty serwetek, Gdy wszystko wyschnie jajko malujemy lakierem, będzie się ładnie świeciło.

- zdobienie jajek produktami spożywczymi
tu możemy wykorzystać na przykład ziarnisty pieprz kolorowy, kaszę jęczmienną, jaglaną, gryczaną, bulgur i inne, ryż, wiórki kokosowe - wszystko z kuchni co jest ziarniste, ale nie rozpuszczalne. Smarujemy jajko klejem i obtaczamy je w przygotowanych składnikach a potem suszymy.

- jajka oklejane włóczką
do zdobienia jajek włóczką potrzebne nam będą skrawki kolorowych włóczek, muliny, kordonka, czy cienkiego sznurka.

Tu też smarujemy jajko klejem i przyklejamy kawałeczki włóczki czy innego elementu, aż zakleimy całe jajko. Możemy takie jajka zrobić jedno lub wielokolorowe. Wszystko zależy od nas.

- jajka malowane flamastrami
potrzebujemy cienki i szybkoschnący marker o dowolnym kolorze. Ugotowane i wystudzone jajko  dobrze jest postawić w kieliszku i rysować dowolne wzorki.

Warto najpierw wzór naszkicować ołówkiem, potem ten wzór odrysować markerem. W tym przypadku też możemy wykonać pisanki kolorowe lub jednolite.

- oklejane naklejkami
tu możemy kupić gotowe naklejki ale warto samemu zrobić naklejki z bibuły, cienkiego filcu czy wycinanki. Wycinamy dowolne małe wzorki i naklejamy na jajko. Możemy też użyć kolorowych koralików czy cekinów.

Ostatnio stały się modne jajka styropianowe, które dekorujemy cekinami lub kolorową wstążką. Poszczególny element dekoracji wbija się specjalną szpileczką w jajko i możemy zrobić w ten sposób piękne i kolorowe a zarazem nietypowe pisanki.

Mam nadzieję, że przynajmniej jeden z przedstawionych przeze mnie pomysłów Was zaskoczył i spróbujecie go wykorzystać przy okazji zbliżających się świąt!

Polecamy: Szybkie i łatwe pisanki - 5 super pomysłów!