Dekorujemy pisanki - zobacz ciekawe i sprawdzone sposoby

  • 1

Pisanki można potraktować samym cebulnikiem albo kupić gotowe, ozdobne jajka. Moim zdaniem nie warto iść po linii najmniejszego oporu - zobaczcie, co możecie wyczarować w swoim domu!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Dekorujemy pisanki - zobacz ciekawe i sprawdzone sposoby
fot. Fotolia

Quilling


Ta metoda zdobienia pisanek wymaga trochę pracy, a także kreatywności. Jeśli do Wielkanocy został przynajmniej tydzień, jak najbardziej warto bliżej zainteresować się quillingiem. Choć sama nazwa brzmi obco, nie znaczy to, że kłóci się z tradycją. Mało tego - ostatnio quilling jest wyjątkowo na topie!

Do przygotowania jaj metodą quillingu będziesz potrzebować wydmuszek, farbki do pomalowania jajka (wybrany kolor), kleju, kolorowego papieru oraz igły.

Wydmuszkę pokryj farbą, kiedy wyschnie, papier potnij na cienkie paseczki i zwijaj przy pomocy igły, tworząc różne esy-floresy. Następnie użyj kleju i przymocuj wzory do jajek. Niektórzy używają tu gotowych jaj ze styropianu, do których łatwiej jest przymocować papier.

Nie zrażaj się - na początku może iść Ci to mozolnie, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Zwłaszcza, kiedy już ujrzysz podobny efekt:

Pisanki - Quilling

DECOUPAGE

To technika chyba nawet bardziej pracochłonna niż pierwsza, którą przedstawiłam. Przygotuj gotowane jajka, serwetkę z ciekawymi wzorami, które zechcesz na nie przenieść, klej do decoupage i pędzelek.

Wytnij wzór z serwetki, wydziel jedną (wierzchnią) warstwę (serwetki zazwyczaj są trójwarstwowe), przyłóż do jajka i pociągnij klejem za pomocą pędzelka. Jajko możesz oczywiście wcześniej pomalować. Kiedy jajka już wyschną możesz je dodatkowo pociągnąć lakierem akrylowym.

Pamiętaj jednak, że tak zdobione jaja nie nadają się do jedzenia - od razu widać, ile tu chemii... aczkolwiek bardzo gustownie dobranej chemii:

Pisanki - Decoupage

JAJA JAK MALOWANE

W większości domów zachodzi taka zależność - jak masz dzieci, to na pewno masz i kolorowe farbki. A jak masz dzieci i farbki, to masz pomocne ręce do pracy przy malowaniu jaj.

Jeśli powyższa zależność nie ma odniesienia do Twojej domowej sytuacji - farby trzeba zakupić, a pomocnika znaleźć lub malować w pojedynkę.

Sposób jest raczej prosty i daje szerokie pole do popisu - w końcu ugotowane (na twardo!) jajka można malować na wszelkie sposoby.

Pisanki - Malowanie farbami

OKLEJANIE WŁÓCZKĄ LUB SKRAWKAMI MATERIAŁU

Do ich przygotowania potrzebujesz trochę czasu, włóczkę, różne materiały, wstążki oraz klej. Wykonanie jest bardzo proste i na pewno poradzi sobie z nimi dziesięcioletnie dziecko, więc śmiało możesz podpowiedzieć tę metodę swojej pociesze.

Pisanki - Oklejane włóczką

BARWIONE I DRAPANE

To technika łatwa - możesz zabarwić jajka w cebulniku a następnie wydrapywać wzorki. Jeśli natomiast chcesz otrzymać wzory listków, np. pietruszki - przed włożeniem do cebulnika przyłóż listek do jajka, obwiąż szczelnie pończochą (pończocha nie blokuje efektu barwienia). Po wyjęciu otrzymasz ładne wzorki. Możesz oczywiście zamiast cebulnika wykorzystać kolorowe barwniki do jaj.

Pisanki - Barwione i drapane

DEKOROWANIE WSTĄŻKĄ ("NA KARCZOCHA")

Na deser zostawiłam sposób dość pracochłonny i wymagający precyzji. Jednak nie zrażaj się - jeśli do tej pory ta technika nie została wykorzystana w Twoim domu, pora to zmienić. Spróbuj - w najgorszym wypadku przekonasz się, że to zabawa nie dla Ciebie.

Najprościej jest posłużyć się "jajkami" ze styropianu. Poszczególne kawałki wstążek składamy i przypinamy szpilką. Można oczywiście wykorzystywać wstążkę do innych pisankowych cudowności, ale chyba karczoch jest z nich najbardziej popularny.

Składane wstążki przypinamy dokoła, następnie zaczynamy kolejny rząd - najlepiej innym kolorem wstążki.
Pisanki - Dekorowane wstążką
                                                                fot. www.pakamera.pl