Tak jak różne są sposoby barwienia jajek, tak różne są metody zdobienia jaj. To prawdziwa sztuka, małe arcydzieła, które wymagają długiej i ciężkiej pracy. W okresie wielkanocnym organizowane są nawet wystawy pisanek, gdzie artyści wystawiają swoje małe dzieła sztuki.
- kraszanki: to jajka do malowania których używa się wyłącznie naturalnych barwników, czyli łupin cebuli, szpinaku, buraków, itp.
- pisanki: metoda ta polega na nanoszeniu na skorupkę woskowych wzorków cienkimi narzędziami, a następnie barwienie ich.
- oklejanki: jak sama nazwa wskazuje metoda ta polega na oklejaniu jajek kolorowymi papierkami, płatkami, materiałami. Jajka mogą być także owijane włóczką, tasiemkami, oklejane guziczkami, koralikami , delikatną koronką. Oprócz tego można jajka smarować klejem i obtaczać w drobnych, sypkich produktach, np. w maku czy brokacie.
- drapanki: zabarwione jajka zdobi się za pomocą ostrych, cienkich narzędzi, (np. szpilek) i robi się nimi cieniutkie, precyzyjne wzorki. Najczęściej wykonuje się wzory kwiatowe.
- ażurowe wydmuszki: są bardzo piękne, jednakże należy mieć do nich prawdziwy talent i dużo cierpliwości. Metoda ta polega na robieniu wydmuszek i nawiercaniu wzorków w ich skorupkach specjalnymi narzędziami. Na koniec takie wydmuszki maluje się farbami akrylowymi.
Obecnie pojawiają się także nowoczesne metody zdobienia. Można np. zrobić na drutach "małe ubranka" na jajka, np. przedstawiające kurczaczka czy użyć farb reliefowych (to takie farby, które pozostawiają wypukły wzór).
Sprawdź: Inspiracje - ozdabianie jajek na Wielkanoc
Nina W.