Pieprz czarny

Zwykły pieprz dodawany codziennie do potraw ma niezwykle pasjonującą historię.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Pieprz czarny
Nazywany "królem przypraw", był niegdyś ceniony wyżej niż złoto. Odcisnął piętno w dziejach świata i zbudował niejedną fortunę. Do dziś stanowi podstawę światowego handlu przyprawami, choć dawno przestał być towarem luksusowym. Owoce pieprzu czarnego zawdzięczają ostry smak i korzenny aromat alkaloidowi piperynie oraz olejkowi eterycznemu.

Według lekarzy starożytnego Wschodu nic nie dorównuje pieprzowi w zwiększaniu siły trawiennej żołądka, wzmacnianiu mięśni i nerwów. Chińczycy stosowali go w zatruciach pokarmowych, przy ukąszeniach jadowitych węży i skorpionów. Pieprz jest lekiem, który można wykorzystać przy pierwszych objawach wielu chorób. Działa pobudzająco i dodaje energii w dolegliwościach spowodowanych wychłodzeniem organizmu - przeziębieniu, grypie, kaszlu, słabym krążeniu.

Wódka z pieprzem uchodzi za jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na przeziębienie. Mocno przyprawiony pieprzem posiłek powoduje wyraźne przyspieszenie oddechu i pocenie się. To wskazuje, jak silnie pieprz działa na organizm. Badania naukowe wykazują, że zawarta w pieprzu piperyna zwiększa odporność organizmu na infekcje, łagodzi stany zapalne i działa przeciwartretycznie. Pieprz działa napotnie i obniża gorączkę. Herbaty z dodatkiem pieprzu rozgrzewają organizm i poprawiają samopoczucie. W tradycyjnej medycynie Indii wypróbowanym lekiem na przeziębienie i katar jest szklanka gorącego mleka ze szczyptą pieprzu i kurkumy.

Mieszanka mielonego pieprzu z miodem lub klarowanym masłem leczy kaszel, zapalenie oskrzeli, bolące gardło, stany zapalne zatok, nawet astmę. Skutecznie zwalcza nadmiar śluzu w organizmie. Podobne działanie ma mocna herbata miętowa z pieprzem. Natomiast odrobina świeżo zmielonego czarnego pieprzu wciągniętego do nosa jak tabaka wywołuje kichanie, co pomaga oczyścić drogi oddechowe i udrożnić zapchany nos.