Poczuj miętę

Ile razy słyszeliśmy od naszych babć, że na dolegliwości żołądkowe najlepsza jest mięta? Zioło to ma swoje zastosowanie nie tylko w leczeniu, ale i w kuchni.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Poczuj miętę
Co ona w sobie ma?

Mięta pieprzowa zawiera wiele cennych składników i witamin, dlatego też jest tak powszechnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Najcenniejszy jest zawarty w niej olejek miętowy.

W mięcie zawarte są witaminy A i C. Poza tym jest ona bogatym źródłem żelaza, magnezu, wapnia, potasu, flawonoidów. Zawiera też kwas askorbinowy (stosowany przy przeziębieniach), karoten i wiele innych.

Naturalny lek

Zioła od dawien dawna stosowane są w naturalnych terapiach leczniczych. Głównie z takich właściwości znana jest mięta. Przede wszystkim łagodzi wszelkie dolegliwości żołądkowe.

Miętę warto również stosować przy wzdęciach, utracie łaknienia, skurczach mięśni i jelit, przy niewielkiej niewydolności wątroby, schorzeniach pęcherzyka żółciowego. Zioło to wskazane jest do stosowania także przy bolesnych miesiączkach, zbyt wysokim ciśnieniu. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, zmniejsza bóle jelitowe i obniża ciśnienie krwi.

Zastosowanie w kuchni

Choć może wydać się to dziwne, to miętę stosuje się również w gotowaniu. Wykorzystywana jest jako dodatek do napojów, np. mrożonej herbaty, jak również przeróżnych soków (np. z porzeczki i wiśni). Mięta ma działanie orzeźwiające, dlatego też można dodać kilka jej świeżych listków do wody, a do niej trochę kostek lodu. Idealny, prosty napój na ciepłe dni.

Z czym łączyć?

Mięta dobrze komponuje się z innymi ziołami. Śmiało można ją łączyć z tymiankiem, bazylią, koprem, kolendrą, lubczykiem czy też czosnkiem. Możesz nią także zastąpić niektóre z wymienionych ziół.

Do czego dodawać?

Mięta idealnie komponuje się z warzywami. Można ją dodawać do warzywnych zup, sałatek, dań. Proponujemy stosować ją jako przyprawę do szpinaku, bakłażanów, cukinii, papryki lub pomidorów zamiast bazylii.

Zioło to dobrze będzie komponować się z twarożkiem czy serkiem z dodatkiem rzodkiewki. Może posłużyć też jako dodatek do jogurtu naturalnego.

Warto ją dodawać do przeróżnych zup, jak np. szpinakowej czy kremu z cukinii. Kilka listków mięty może zmienić też smak puree ziemniaczanego.

Nie bój się korzystać z mięty w kuchni. Dodawaj ją do dipów, sosów.


Pamiętaj! Staraj się korzystać ze świeżych listków mięty. Jeśli nie masz takiej możliwości – kup już ususzone.