Podejmijcie wyzwanie! – Wielki Post bez słodyczy

  • 3

Chcecie wystawić na próbę Waszą silną wolę. A może pragniecie zacząć zdrowo się odżywiać i doprowadzić do spadku masy ciała? Każdy z powodów jest dobry by na okres postu odmówić sobie sklepowych słodkości! Poniżej znajdziecie wskazówki jak spróbować odstawić słodycze i jak radzić sobie z pokusami. Zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Podejmijcie wyzwanie! – Wielki Post bez słodyczy
fot. Fotolia
WYZWANIE – CELE

Okres Wielkiego Postu to według wierzeń chrześcijańskich czas walki ze swoimi słabościami, pokusami i grzechami. Dla wielu z nas słabość stanowią właśnie słodycze: czekoladki, batony, cukierki, ciastka i pięknie wyglądające ciasta, kuszące swym wyglądem zza szkieł cukiernianych półek!

Każde podejmowane wyzwanie ma swoje cele. Naszym zadaniem będzie odmawianie sobie słodkości przez okres 40 dni - Środy Popielcowej do czasu  Wielkiego Czwartku, czyli Mszy Wieczerzy Pańskiej. W tym czasie nie możemy pozwalać sobie na słodycze kupowane w sklepie i cukierni. Produktami dozwolonymi w czasie trwania wyzwania będą jedynie domowe ciasta, pod warunkiem, że do ich przygotowania nie wykorzystamy cukru i zakupionych w sklepie słodzików, kremów, mas, polew czy lukrów!

Owoce Miód

Zdjęcia: Fotolia

WYZWANIE – SPOSOBY NA POKUSY

Jak to bywa z wyzwaniami, w trakcie ich trwania pojawiają się także chwile słabości w postaci pokus.

Jak sobie z nimi radzić?

Najlepszym zamiennikami tradycyjnych słodyczy będą owoce i ich przetwory! Naszą potrzebę dostarczenia sobie cukru skutecznie załagodzą nisokosłodzone dżemy, soki, banany, winogrona, jabłka, cytrusy, a także owoce z puszki lub te suszone. Idealne dla zdrowia będzie połączenie ich z produktami mlecznymi np. jogurtami, a także ulubionymi orzechami, nasionami i pełnowartościowym kakao!

Świetną alternatywą dla sklepowych słodkości będą także warzywa zawierające sporą dawkę cukru. Fantastycznie spiszą się szczególnie marchewki i bataty, które nadadzą się na przykład na ciasto, aromatyczną kremową zupę lub sałatkę!

Przyrządzając posiłek, zamiast cukru wykorzystać możecie także korzystny dla zdrowia syrop klonowy, naturalny miód lub cukier brzozowy (ksylitol),który ma aż o 40% mniej kalorii  w porównaniu z tym klasycznym!

Orzechy
Zdjęcia: Fotolia

Chęć sięgnięcia po słodką przekąskę złagodzi też aktywność fizyczna, która spowoduje że poczujemy się lepiej dzięki wytwarzanym endorfinom! Wspaniałym pomysłem będzie więc półgodzinny jogging, jazda na łyżwach lub rowerze, a także wyjście na lekcję tańca!
 
WYZWANIE – ZALETY

Nasze wyzwanie ma nie tylko aspekt duchowy, ale przede wszystkim zdrowotny! Dzięki odstawieniu słodyczy na czas 40 dni zredukujemy wagę, ustabilizujemy poziom glukozy we krwi co stanowi prewencję dla chorób cywilizacyjnych: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy otyłości, poprawimy stan naszej skóry i uzębienia, zniwelujemy wahania nastroju, a także zadbamy o budżet domowy i środowisko!

Rezygnując ze słodyczy chronimy się także przed niebezpiecznymi substancjami do nich dodawanymi. Przykładem są zakazane w niektórych krajach tłuszcze trans, które niszczą komórki, a w efekcie narządy ciała: mózg, serce, wątrobę i nerki!

PROPOZYCJE NA CZAS WYZWANIA

Aby ułatwić Wam przetrwanie okresu bez słodyczy, przygotowaliśmy dział na dietetyczne przysmaki, które są nie tylko zdrowe, efektywnie podane, ale również pyszne!

Wśród nich znajdziecie przepis na gruszkowe babeczki bez cukru z dodatkiem cynamonu, kakao i orzechów, a także idealne na „kryzysowy” czas ciasto bananowe z truskawkami bez cukru! Do wypieku użyto też mąki orkiszowej, masła, jajek i daktyli!

Szarlotka bez cukru Sok owocowy
Zdjęcia: Fotolia

Mamy nadzieję, że od dziś podejmiecie wyzwanie razem z nami i wesprzecie nas przepisami i trikami, które pomogą zapomnieć o sklepowych przysmakach. Pamiętajcie - wystarczy przeżyć trzy tygodnie bez słodkości, a potem… przestaje się za nimi tęsknić. Trzymamy za Was kciuki!