Podpiwek - nie tylko dla dzieci...

  • 2

Podpiwek to niskoalkoholowy, orzeźwiający napój powstały z kawy zbożowej, która po odfermentowaniu zamienia się w smaczny musujący trunek. Podpiwek z łatwością przyrządzimy w domu.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Podpiwek - nie tylko dla dzieci...

 Przemysław Ziemichód | Świat Domowych Alkoholi


Dlaczego z kawy?

Kawa zbożowa nadaje się do wyrobu podpiwku ze względu na zawartość słodu jęczmiennego. To właśnie z niego produkuje się piwo. Choć sam proces zacierania (czyli umiejętnego gotowania jęczmienia) jest znacznie bardziej skomplikowany niż w przypadku robienia „piwa” z kawy zbożowej, to warto spróbować swoich sił na tym produkcie. W ten sposób możemy stawiać pierwsze kroki w domowym piwowarstwie, bez obawy o zepsucie czegokolwiek.

Czego będę potrzebować by zrobić podpiwek?

Do zrobienia podpiwku potrzebujemy dowolnej kawy zbożowej. Proponuje 0,5 kg  kawy na każde 5 litrów podpiwka. To z niej pochodzi smak tego napoju. Ważne, by nie była ona rozpuszczalna. Oprócz tego przyda się, rzecz jasna, woda, chmiel  i opcjonalnie cukier. Chmiel w postaci szyszek kupimy w aptece lub sklepie zielarskim.

Jak zrobić podpiwek?

Większość przepisów zaleca, by kawę zbożową zagotować, potem gotować kilka minut z chmielem. Wywar ten należy odcedzić, następnie w części jeszcze ciepłego płynu rozrobić drożdże piekarskie. Połączony z drożdżami  wywar wlać do butelek i szczelnie zamknąć na kilka dni.  Efekty mogą być różne. O ile nie planujemy  otwarcia w domu fabryki granatów, warto napełniać butelki do góra 2/3 objętości. Polecam też korzystanie z plastikowych butelek po napojach. Są bezpieczniejsze.

Wersja dla ambitnych

Najlepszy podpiwek jaki w życiu piłem powstał przez przypadek, dzięki fermentacji kawy zbożowej w balonie na wino. Na 10 litrów podpiwka potrzeba gotować kilogram kawy przez około godzinę, dodając na ostatnie 10 minut szyszki chmielu. W zależności od tego, jak gorzki podpiwek chcemy uzyskać możemy dodać garść lub dwie chmielu i dwie szklanki cukru. Gdy całość przestygnie dodajemy do płynu drożdże piwowarskie, całość przelewamy do balonu,  który zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Po kilku dniach (góra po tygodniu) fermentacja powinna się  zakończyć. Gotowy podpiwek wlewamy do butelek dodając do każdej łyżeczkę cukru. Butelki należy szczelnie zamknąć i odstawić w zimne miejsce.

Jak długo dojrzewa podpiwek?

Całość dojrzewać będzie jeszcze tydzień. Podpiwek należy spożyć szybko, gdyż z czasem traci na jakości. Przy otwieraniu butelek należy zachować ostrożność. Im dłużej pozostawimy podpiwek w butelkach tym bardziej wytrawny i mocniejszy będzie.

Jak mocny jest podpiwek?

Podpiwek to z założenia napój o bardzo niskiej zawartości alkoholu. Dawniej był spożywany przez dzieci  i młodzież jako substytut piwa. Dodatkowo, wiele radości sprawiało najmłodszym otwieranie butelek, bowiem podpiwek obficie się pieni. Jeśli do opisanej receptury dodamy  więcej cukru i kawy otrzymamy mocniejszy trunek. Należy, jednak pamiętać, że z kawy zbożowej nigdy nie uzyskamy pełnowartościowego piwa, a podpiwek ma je tylko imitować.