Potrawy wielkanocne - przegląd regionów w Polsce

  • 2

Każdy z nas kocha święta za coś innego. Jedni cenią je za wolny czas i możliwość odpoczynku, inni za domową atmosferę i wspólne spędzanie czasu z rodziną. Jeszcze inni za kulinarne polskie tradycje, na które w naszym kraju nie można narzekać. Sprawdźcie, jakie potrawy królują w poszczególnych regionach podczas Wielkanocy.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Potrawy wielkanocne - przegląd regionów w Polsce
fot. Fotolia


Może zainspirujecie się lokalnym menu, a może dopowiecie w komentarzach co gości na Waszym stole. Zapraszamy do dzielenia się z nami swoimi typami w regionalnym przeglądzie potraw wielkanocnych.
 

Co gości na stole wielkanocnym w województwie małopolskim, na Śląsku i na Kaszubach?



Można powiedzieć, że na stole wielkanocnym zawsze znajdujemy te same potrawy. Nie można bowiem wyobrazić sobie tych świąt bez żurku, jajek, bab piaskowych czy mazurków. Jednak przyglądając się poszczególnym regionom możemy wyróżnić dania, które symbolizują konkretny region geograficzny.

I tak w Małopolsce nie wyobrażają sobie świąt bez lanckorońskiej chrzanówki, która jest gęstą zupą na wędzonce. Jej głównym składnikiem jest świeżo starty chrzan oraz kwaśna śmietana.

Na Śląsku perfekcyjna pani domu z pewnością ugości swoich domowników przy babce majonezowej, która jest bardzo sycąca, puszysta i ciekawa w smaku. Łączy bowiem słodkość ze słoną przekąską. Pozostając w temacie wypieków, na Śląsku bardzo znane są kołocze oraz strucle wszelkiego rodzaju.

Na Podlasiu tradycyjną potrawą jest pascha wielkanocna. Ten twarogowo-bakaliowo deser bardzo często porównywany jest do sernika. Podlaskim przysmakiem podczas tych świąt jest także sękacz.

Kujowiok i żur kujawski to potrawy z Kujaw, które są obowiązkowe na Północy. Pierwsza z nich wyróżnia się puszystą strukturą i przypomina tradycyjny drożdżowiec. Natomiast żur doczekał się wpisu do narodowego rejestru potraw tradycyjnych.

Nie można także nie wspomnieć tutaj o zylcu, prażnicy oraz dzionach rakowskich. Te ostatnie to kiszki zapiekane w jelicie wieprzowym albo wołowym. Natomiast zylc to rodzaj zimnych nóżek w galarecie przyrządzanych w tradycyjny sposób w domach na Kaszubach. Podobnie zresztą jak prażnica, czyli jajecznica z dodatkami np. wędzoną rybą albo na słoninie.
 

Regionalne przeglądy stołów wielkanocnych w całej Polsce



Z okazji świąt w całej Polsce organizowane są przeglądy stołów wielkanocnych, na których panie z kół gospodyń wiejskich prezentują regionalne smakołyki. Jeżeli jesteście ciekawi czy podobna impreza odbywa się w waszym mieście nie zwlekajcie, sprawdźcie aktualności i zobaczcie jak wygląda lokalna kuchnia od środka. Niejednokrotnie podczas takich spotkań można także nabyć domowe ciasta, wędliny, weki i inne pyszności.

Polecamy: Przegląd tradycji wielkanocnych na Podlasiu