Jak zrobić barszcz czerwony?

  • 1

Barszcz czerwony jest jedną z najpopularniejszych zup w Europie Centralnej oraz Wschodniej. Tradycyjnie przyrządzany na zakwasie, charakteryzujący się mocnym buraczanym kolorem i intensywnym smakiem. Dziś doradzimy Wam, jak zrobić barszcz czerwony. Zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak zrobić barszcz czerwony?

Wyjątkowo aromatyczny, smaczny, z dodatkiem idealnie skomponowanych przypraw, o pięknym intensywnym, buraczanym kolorze. Barszcze słyną ze swych walorów smakowych. Barszcz czerwony minimum raz w roku, obowiązkowo gości na naszych stołach. Sprawdźcie, jakie przepisy Wam szczególnie polecamy.

Inspirujące barszcze

Tak naprawdę ile osób tyle barszczy. Każdy z nas dokłada coś "magicznego" od siebie, mały dodatek, mniej lub więcej przypraw. Malgorzata239 zaproponowała tradycyjny barszcz czerwony z uszkami. Rozgrzewający, aromatyczny i smaczny. Czy do tej tradycyjnej zupy zawsze musimy używać świeżych buraków? Oczywiście, że nie! Zbysiowa, daje nam najlepszy przykład, tworząc barszcz czerwony z suszonych buraczków.

Oto nowe spojrzenie na tradycję. Konczi odważnie połączyła smaki w swoim przepisie na zupę buraczkową z czerwona fasolą. Autorka jest wzorem, jak pielęgnować tradycję i kierować się nowoczesnością. A może, wypróbujecie zakwas, idealny jako bazę do zupy lub do codziennego spożycia? Babciagramolka przedstawia zakwas na barszcz czerwony według Buni. Warto skorzystać.

barszcz czerwony z uszkami barszcz czerwony z suszonych buraczków
zupa buraczkowa z czerwoną fasolą zakwas na barszcz czerwony według Buni
             

Jak zrobić barszcz czerwony?

Każdy z Was prawdopodobnie posiada w swoim przepisowniku swój ulubiony przepis na barszcz. Tym razem, zaprezentujemy Wam receptury Babcigramolki, na zakwas na barszcz czerwony inaczej oraz na barszcz czerwony czysty o winnym smaku. Zapraszamy!

          zakwas na barszcz czerwony inaczej

Zakwas:

2 średnie  buraki
1 szklanka przegotowanej gorącej wody
1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki miodu
1 duży liść laurowy
kilka ziaren gorczycy
2 małe ziela angielskie
3 ziarenka pieprzu ziarnistego czarnego
1 listek suszonego lub mrożonego maggi ogrodowego ( można też dać łodyżki )
1/4 piętki chleba na zakwasie

Przygotowanie:

Przygotować litrowy słój . Obrać buraki, umyć i pokroić w cienkie pół plastry . Wsypać do słoja plastry buraków . Posypać solą .Dodać listek maggi i łodyżki maggi. Przyprawy rozdrobnić odrobinę w moździerzu .Wrzucić na buraki. Zalać rozpuszczonym w wodzie miodem. Na wierzch położyć skórkę od chleba. Przykryć gazą lub zakrętką nie dokręcając jej - obwiązać i zostawić w ciepłym miejscu na 7 dni. Po 5 dniach spróbować czy zakwas jest kwaśny tak jak chcemy - gdyby był już ukiszony przecedzić i wstawić do lodówki , a jeśli jest mało kwaśny zostawić jeszcze na 2 dni. Wystarczy na 0,5 - 0,75 litra mocnego barszczu (z tego 1 szklanka to będzie zakwas).
                                                
Barszcz czerwony:

1 ćwiartka kurczaka
0,3 kg wołowiny rosołowej
3 marchewki
1 pietruszka
1/8 selera ( wielkości pietruszki )
1/3 pora
1 cebula
1 kg buraków
skórki z 4 dużych jabłek
3 liście laurowe
4 ziela angielskie
1 goździk
maggi ( lub inna przyprawa do zup ) – ja używam Barszczu czerwonego Winiar w proszku do ostatecznego doprawienia zupy
sól
pieprz mielony
1 grzybek suszony

Przygotowanie:

Mięso, obrane warzywa, obrane i pokrojone na kawałki buraki , przyprawy ( oprócz maggi ), 1/3 łyżeczki soli, ½ łyżeczki pieprzu, skórki z jabłek – ułożyć w dużym, szerokim garnku i zalać wodą. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć gaz i gotować 1,5 godziny ( ma tylko lekko ,, mrugać „ ). Przecedzić wywar. Doprawić do smaku (jeśli doprawiamy inną przyprawa niż Barszcz czerwony to proponuję dodatkowo dodać odrobinę soku z cytryny który nie tylko lekko zakwasi barszczyk, ale i wydobędzie jego rubinowy kolor. Mięso wyjęte z zupy obrać od kości. Usunąć skóry, i chrząstki. Zmielić i użyć jako farsz np. do pasztecików które podamy do tego barszczu.


                            

Więcej przepisów znajdziecie w kategorii barszcze>>>