Aby przyrządzić domowy barszcz na wigilijny stół, konieczny będzie nam zakwas buraczany. Wzmacnia on walory smakowe zupy i korzystnie wpływa na nasze zdrowie, gdyż jest kopalnią sprzyjających nam bakterii. W książkach kucharskich i na stronach internetowych, znajdziemy mnóstwo różniących się od siebie receptur na tę dobroczynną pyszność.
Przed przygotowaniem, ważne jest by buraki i czosnek pokroić w mniejsze kawałki - umożliwi to maksymalne wydobywanie się ich soków do zakwasu. Razowy chleb warto zawinąć w cienką gazę, dzięki temu nie rozleci się podczas zakwaszania.
Wszystkie składniki umieścić należy w wyparzonym naczyniu szklanym lub glinianym, zalać przestudzoną przegotowaną wodą, dzięki czemu unikniemy zepsucia się zakwasu. Po kilku dniach ,,leżakowania'' możemy się delektować jego smakiem!
Przyjrzyjcie się naszym recepturom i zdecydujcie, którą wykorzystać do swojego wigilijnego barszczu. Zapraszamy!
SWOJSKIE SMAKI
Na początek polecamy przepis na zakwas z buraków czerwonych idealny do picia, ale świetnie sprawdzający się także do przyrządzenia barszczu wigilijnego.
Łatwy i szybki w wykonaniu zakwas z buraków doda barszczowi czosnkowego aromatu. Zakwas na barszcz czerwony przypomina dziecięce czasy beztroskich świąt, pełnych pysznych, domowych smaków.
Rewelacyjny smak zakwasu, zawdzięczać możemy buraczkom kiszonym na barszcz, zawierającą one witaminy, makro- i mikroelementy. Sposób kiszenia buraków jest bardzo prosty, przekonajcie się!
Wyszukany smak wigilijnego barszczu, zapamiętać mamy na cały nadchodzący rok. Zakwas na czerwony barszcz doskonale doda mu głębi, a dzięki możliwości przechowywania, użyty będzie wielokrotnie.
Która propozycja najbardziej przypadła Wam do gustu? Może macie swoje oryginalne przepisy na ten drogocenny płyn?
weronikaS