Robimy domowy sok z wiśni

By uzyskać słodki sok z wiśni potrzebujemy kilogram owoców, kilogram cukru oraz sok z cytryny. Sok możemy zrobić metodą tradycyjną oraz za pomocą sokownika.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Robimy domowy sok z wiśni
fot. Fotolia

Dlaczego warto pasteryzować sok z wiśni?


Sok wiśniowy przygotowany w domu jest nie tylko dużo smaczniejszy niż ten kupiony w sklepie, lecz także dużo zdrowszy. Może zawierać do 50 procent owoców, podczas gdy te kupowane w marketach czasem mają około 2 procent wiśni. Domowy sok z wiśni ma intensywnie czerwony kolor, wspaniały aromat i mocny, słodki smak.

Sok z wiśni można rozcieńczać wodą, otrzymując kompot lub dodawać do herbaty albo do deserów. Doskonale smakuje z budyniami, lodami oraz bitą śmietaną.

Polecamy też: Przepisy na ciasta z wiśniami

Sok z wiśni krok po kroku

  • Wiśnie myjemy, drylujemy, umieszczamy w garnku z dodatkiem cukru oraz soku z cytryny;
  • Wkładamy do lodówki i czekamy, aż po kilku godzinach puszczą sok;
  • Garnek podgrzewamy na gazie i od momentu zagotowania gotujemy ok. 20 min;
  • Sok przelewamy do czystych, wyparzonych słoików i dokładnie zakręcamy;
  • Z owoców, które zostaną po przygotowaniu soku, możemy dodatkowo zrobić pyszny dżem wiśniowy.
Przygotowując sok z wiśni w sokowniku z porcji owoców uzyskasz więcej soku, jednak owoców nie będzie można już wykorzystać np. do zrobienia dżemu.

Czy do soku z wiśni trzeba dodawać cukier?


Bardzo dojrzałe wiśnie (pod koniec sezonu) są słodsze niż na początku, dlatego możesz przygotować sok wiśniowy bez dodatku cukru. Nie będzie jednak tak słodki jak ten tradycyjny, za to z pewnością zdrowszy i mniej kaloryczny.

Pamiętaj jednak, że cukier w niewielkiej ilości nie jest tak szkodliwy, by trzeba było go zupełnie unikać. Polecamy zmienić proporcje owoców w stosunku do cukru i np. na 2 porcje owoców dać 1 porcję cukru. Sok wiśniowy będzie zarówno smaczny jak i mniej kaloryczny.

A może w tym roku przygotujesz także wino z wiśni? Spróbuj!