Nie ma chyba takiej osoby, która nie spróbowałaby choć raz w swoim życiu pierogów! To danie, tak mocno kojarzone z kuchnią polską zachwyca możliwością wariantów, w jakich może być serwowane.

Pierogi smakują idealnie zarówno z farszem na słono lub słodko. Okazuje się, że nadzienie stanowi zdecydowanie mniejszy „problem” niż wątpliwość, jak przygotować ciasto na pierogi.

Klasyczne ciasto na pierogi to mąką z wodą i odrobiną soli. Najlepsza mąką na ciasto na pierogi to pszenna luksusowa, typ 500 lub 550. Warto pamiętać, że ciasto potrzebuje dobrego i dokładnego wyrobienia, a w czasie wałkowania warto podsypywać je mąką. Idealne ciasto na pierogi powinno być miękkie i elastyczne oraz wytrzymałe, tak abyśmy mogli rozwałkować je cienko na stolnicy, wykroić kółka i nadziać ulubionym farszem. Klasyczne ciasto idealnie nadaje się do uszek, pierogów ruskich lub na słodko z białym serem oraz kołdunów.

Jeśli zależy nam na bardziej elastycznym cieście, które idealnie sprawdzi się do wigilijnych pierogów lub tych z owocami wtedy do klasycznego ciasta dodajmy jajko i olej. Pyszne pierogi gwarantowane!
Ciasto na pierogi bez jajek

Ciasto na pierogi bez jajek

Ciasto pierogowe bez jajka dobrze się skleja i łatwo je rozwałkować. Do jego przygotowania wystarczy olej, mąka, woda i szczypta soli. Naturalnym spoiwem będzie gorąca woda, która nada elastyczności i połączy składniki. Najważniejszą kwestią podczas przygotowywania pierogów bez jajek jest staranne wyrobienie ciasta. Ważne też, aby przed rozwałkowaniem zostawić przykryte bawełnianą ściereczką ciasto na 10-15 minut, by odpoczęło. Sprawi to, że ciasto będzie bardziej miękkie i aksamitne. Gotowe ciasto na pierogi bez jajek można wypełnić słonym farszem lub owocami, np. jabłkiem, borówkami, truskawkami lub jagodami.

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie to tradycyjne danie kuchni polskiej. Potrawa sprawdzi się na obiad i kolację. Farsz na pierogi ruskie przygotowuje się z twarogu, ugotowanych ziemniaków oraz podsmażonej cebulki. Wszystkie składniki mieli się, miesza i doprawia solą oraz pieprzem. Ciasto na pierogi ruskie można zrobić w kilkanaście minut. W misce należy wymieszać mąkę, gorącą wodę, oliwę i sól, a następnie zagnieść placek. Z rozwałkowanego ciasta wycina się koła, które wypełnia się farszem. Surowe pierogi ruskie gotuje się w osolonym wrzątku.

Pierogi z kapustą i pieczarkami

Pierogi z kapustą i pieczarkami

Pierogi z kapustą i pieczarkami sprawdzą się jako smaczny, pożywny obiad. Danie przypadnie do gustu również wegetarianom, gdyż nie zawiera mięsa. Pierogi można przygotować zarówno z kapusty surowej, jak i kiszonej. Warzywo należy oczyścić, poszatkować, doprawić i ugotować. Do kapusty dodaje się zmielone bądź posiekane pieczarki. Całość dusi się przez kilkadziesiąt minut. Pierogi z kapustą i pieczarkami dobrze jest oblać masłem i oprószyć koperkiem oraz natką pietruszki.

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami są pożywne i smaczne. Można przygotować je na rodzinny obiad oraz kolację wigilijną. Danie świetnie komponuje się ze skwarkami, rozpuszczonym masłem, olejem lnianym, sosem pieczarkowym, zasmażką z bułki tartej oraz smażoną cebulką. Pierogi wigilijne przygotowuje się ze świeżej albo kiszonej kapusty, a także ususzonych grzybów. Warto wybrać podgrzybki, maślaki bądź rydze. Wszystkie składniki dusi się przez kilka godzin w garnku. Farsz na pierogi z kapustą i grzybami przekłada się na surowe ciasto.

Pierogi z kapustą

Pierogi z kapustą

Pierogi z kapustą doskonale komponują się z sosem pieczarkowym, dowolną surówką oraz barszczem czerwonym. Danie można również polać roztopionym masłem, oliwą bądź zasmażką z bułki tartej, a także oprószyć posiekanymi ziołami i przyprawami. Pierogi z kapustą i grzybami stanowią tradycyjne danie wigilijne. Najlepiej smakują na ciepło, odgrzane we wrzątku bądź podsmażone na patelni. Ugotowana kapusta z grzybami to smaczny farsz do pierogów. Gotuje się ją przez kilka godzin.

Pierogi z kaszą jaglaną

Pierogi z kaszą jaglaną

Pierogi z kaszą jaglaną przygotowuje na cieście z mąki jaglanej, mąki pszennej, z dodatkiem jajka, wody oraz soli. Wszystkie składniki dokładnie się miesza, a następnie wyrabia na gładką masę. Ciasto wałkuje się i wycina z niego kółka. Farsz przygotowuje się na bazie ugotowanej kaszy jaglanej, sera białego, soli, pieprzu oraz podsmażanej cebulki. Gotowe nadzienie nakłada się na ciasto i lepi na kształt pieroga. Na koniec gotuje się je w gorącej wodzie, do czasu aż wypłyną na wierzch.

Pierogi ze szpinakiem

Pierogi ze szpinakiem

Pierogi ze szpinakiem to dobry pomysł na wegetariański obiad. Potrawę można podać z sosem jogurtowo-koperkowym oraz surówką. Farsz na pierogi przygotowuje się z posiekanego szpinaku (świeżego albo mrożonego), czosnku, soli, pieprzu oraz sera feta. Wszystkie składniki należy wymieszać i smażyć przez kilka minut. Pierogi ze szpinakiem i serem feta można okrasić masłem oraz oprószyć posiekaną natką pietruszki, koperkiem albo szczypiorkiem.

Pierogi z serem

Pierogi z serem

Pierogi z serem stanowią smaczne i pożywne danie wegetariańskie. Potrawę można przygotować zarówno na słodko, jak i na słono. W tej pierwszej wersji smakowej wystarczy wymieszać twaróg z jogurtem naturalnym oraz miodem bądź cukrem. Opcjonalnie można dodać dżemem, rodzynki albo owoce, na przykład truskawki, jagody albo maliny. Pierogi z serem i ziemniakami to propozycja dania na słono. Twaróg i ugotowane ziemniaki mieli się, a następnie miesza z przyprawami i podsmażoną cebulą.

Znaleźliśmy 22 przepisów w kategorii Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

alien1985 alien1985

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

ciasto na pierogi

ciasto na pierogi

aginaa aginaa

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

klemens klemens

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

Persik Persik
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

kiwi kiwi
4

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi

2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: