Jak zrobić pierogi?

Pierogi przygotowuje się z delikatnego ciasta na bazie mąki i wody z wytrawnym lub słodkim farszem. Po ugotowaniu możemy je usmażyć lub zapiec.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak zrobić pierogi?
fot. Fotolia
Jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami?

Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjna potrawa wigilijna podawana w każdym polskim domu. Miękkie, cienkie ciasto i aromatyczny farsz z nadzieniem z suszonych, intensywnych borowików czy podgrzybków i kiszonej kapusty to klasyk sam w sobie.

• Do przygotowania ciasta pierogowego będzie potrzebna mąka, olej, szczypta soli oraz ciepła woda. Na farsz będzie potrzebna kiszona kapusta, marchewka, suszone grzyby, cebula, olej oraz szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu.

Farsz: najpierw obgotowujemy kapustę i siekamy. Namaczamy grzyby w ciepłej wodzie przez około 40 minut. Kroimy cebulę w drobną kostkę i smażymy na oleju do uzyskania złotobrązowego koloru. Dusimy pod przykryciem wraz z odsączonymi z wody grzybami.

Ciasto: mąkę oraz sól łączymy wraz z wodą i szczyptą soli. Ręcznie wyrabiamy ciasto tak, aby było delikatne i elastyczne. Rozwałkowujemy je na cienki placek i wykrawamy za pomocą szklanki kółka. Bardzo ważne jest to, aby brzegi ciasta na pierogi były suche – w przeciwnym wypadku będziemy mieć problem z prawidłowym sklejeniem ich.

Oprósz tace lub deskę mąką tak, aby pierogi nie przyklejały się do niej. W garnku zagotuj wodę i wkładaj kolejno pierogi – gdy wypłyną na wierzch gotuj przez około 4-5 minut.

• Wcześniej podsmażoną cebulkę nałóż na wierzch serwowanych pierogów.

Jak gotować pierogi?

• Najważniejsze, aby pierogi gotować w dużej ilości osolonej wody, w rondlu lub garnku wraz z przykrywką. Wcześniej przygotowujemy masło lub olej, na którym będziemy podsmażać lub polewać danie.

• Nie wolno wrzucać wszystkich gotowych pierogów na raz – dodając partiami mamy pewność, że temperatura wody nie zmniejszy się i będą mogły swobodnie gotować się na większej powierzchni, bez obawy o sklejenie lub rozwarstwienie się.

• Najlepszym akcesorium kuchennym do ich wyjmowania jest łyżka cedzakowa – mamy pewność, że podczas przekładania na talerz lub półmisek nie popękają.

• Po wyłożeniu polać tłuszczem, aby nie sklejały się.

• Podawać zaraz po ugotowaniu, dopóki są gorące.

Jak podgrzać pierogi?

Na patelni

Chcąc podgrzać pierogi na zwykłej lub żeliwnej patelni ważne jest, aby dodać nieco wody na powierzchnię naczynia, w którym będziemy je przygotowywać. To zapewni, że nie wyschną podczas odgrzewania.

Rozgrzewamy patelnię i ustawiamy na średni ogień i kładziemy kolejno pierogi tak, aby każdy miał odpowiednią ilość miejsca, bez sklejania się. Przykrywamy pokrywką, aby unosząca się para równomiernie rozłożyła ciepło na całej powierzchni naczynia.

W mikrofali

Wygodnym i szybkim sposobem na odgrzanie pierogów jest użycie mikrofali. Najlepiej umieścić je w pojemniku przeznaczonym do użycia w mikrofali, który ma dołączoną pokrywkę.

Do środka wkładamy pierogi oraz łyżeczkę wody i luźno przykrywamy pokrywką podgrzewając przez około 45 sekund. Jeżeli chcemy upewnić się, że farsz jest wystarczająco ciepły wystarczy przed włożeniem przekroić je w pół lub po wyciągnięciu sprawdzić drewnianym patyczkiem, czy jego końcówka jest zimna.