Wspaniałe pierogi z kapustą i grzybami to jedno z głównych dań, które pojawia się na naszych stołach podczas wigilijnej wieczerzy. Mączne ciasto, w którego wnętrzu zamknięto suszone grzyby i kiszoną kapustę, zachwyca każdego.
Pierogi z kapustą i grzybami - z czym podawać
Pierogi z kapustą i grzybami to smaczne i sycące danie wegetariańskie. Niektórzy podają je prosto z wody, inni wolą podsmażyć w idealne półksiężyce na patelni. Serwowane są z okrasą lub z masłem. Coraz częściej można się spotkać z pierogami podawanymi w sposób nowoczesny. Wyraźne sosy i zaskakujące kompozycje smakowe idealnie podkreślają wyjątkowy smak pierogów. Jeśli jednak nie lubicie połączenie kapusty i grzybów możecie przygotować tylko pierogi z grzybami. Ciepłe pierogi polewa się roztopionym masłem, oliwą z oliwek, sosem grzybowym, olejem lnianym albo zasmażką z bułki tartej. Danie dobrze komponuje się również ze świeżo posiekanymi ziołami, grubo mielonym pieprzem oraz skwarkami i smażoną cebulką (w wersji niewegetariańskiej).
Pierogi wigilijne krok po kroku
Pierogi wigilijne są proste w przygotowaniu, lecz czasochłonne. Ciasto przyrządza się z mąki pszennej, gorącej wody, oliwy oraz soli. Wszystkie składniki miesza się, po czym zagniata z nich ciasto. Surowy placek należy rozwałkować i wyciąć z niego kółka. Można zrobić to przy pomocy szklanki. Do każdego koła wkłada się farsz, zgina na pół i formuje kształt pieroga. Danie gotuje się w osolonym wrzątku do momentu aż wypłynie na powierzchnię.
Sposób na farsz na pierogi z kapustą i grzybami
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami powinien być aromatyczny i wyrazisty w smaku. Do jego przygotowania można wykorzystać zarówno warzywa świeże, jak i kiszone. Z grzybów sprawdzą się ususzone bądź zamrożone: maślaki, prawdziwki, koźlary, rydze, opieńki, kurki oraz pieczarki. W garnku należy umieścić poszatkowaną kapustę, odrobinę masła, ziarna pieprzu, liście laurowe, ziele angielskie, nasiona jałowca oraz majeranek. Całość soli się i gotuje na małym ogniu, mieszając co chwila. Po godzinie do kapusty dodaje się również grzyby. Jeśli są ususzone, powinny być wcześniej namoczone w wodzie. W ten sposób zmiękną. Kapustę dusi się przez kolejne dwie godziny. Gotowy farsz przekłada się na surowe ciasto.
Historia pierogów z kapustą i grzybami?
Skąd tak w ogóle wzięły się pierogi z kapustą i grzybami? Jak głosi legenda, do naszego kraju przywiózł je zakonnik z klasztoru w Kijowie. Przyjechał do Polski mając ze sobą jedynie mąkę, kapustę i grzyby. Połączył wszystkie składniki i tak stworzył pierwsze pierogi.
Jeśli macie ochotę przygotować to tradycyjne i niezwykle smaczne danie, koniecznie sięgnijcie po sprawdzony przepis. To on decyduje o tym, czy pierogi okażą się wyśmienitym posiłkiem, czy twardą grudą źle wyrobionego ciasta.
Jeśli zaś sami posiadacie jakąś niepowtarzalną recepturę możliwe, że przekazywaną z pokolenia na pokolenie, koniecznie podzielcie się nią z nami! Pamiętajcie pierogi z kapustą i grzybami nie muszę być tylko potrawą wigilijną, sięgajmy po nie także na co dzień!