Przetwory na zimę z owoców

Doskonałe porady na temat robienia owocowych przetworów na zimę.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przetwory na zimę z owoców
Przetwory na zimę, choć pracochłonne są skarbnicą witamin. Przygotowując je własnoręcznie, znamy ich skład i możemy dostosować poziom cukru do własnych potrzeb.

Zanim włożymy owoce do słoika, musimy je przebrać, odrzucić zgniłe, niedojrzałe, przejrzałe, obite, zgniecione, zwiędłe. Na przetwory najlepsze są dojrzałe, jednak nie za miękkie. Myjemy je tuż przed smażeniem - wówczas nie stracą jedrności. Delikatne owoce jak jagody, porzeczki czy winogrona zanurzamy na cedzaku kilkakrotnie w letniej wodzie.

Kolejnym krokiem jest odsączenie, aby usunąć wodę jak w największym stopniu. Niektóre owoce trzeba wydrylować. Konfitury przygotowujemy w określonych proporcjach np. na 2 kg owoców 2 kg cukru. W razie konieczności owoce kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do garnka płaskiego z przykrywką zasypujemy cukrem i gotujemy na wolnym ogniu - cały czas mieszając i zdejmujac tzw. szumowinę. Gdy osiągniemy półpłynną konsystencję, możemy zacząć przekładać je do słoików i szczelnie zamknąć.

Gotowe słoiki z konfiturą czyścimy z zewnątrz z pozostałości po owocach i zaczynamy pasteryzację. Słoiki z przetworami w środku gotujemy w wodzie, a następnie wyjmujemy i odwracamy do góry dnem. Pamietać należy, by temperaturę zmieniać powoli, nie wkładać i nie wyjmować słoików bezpośrednio z wrzątku, bo mogą popękać.