Przygotowanie mięsa do pieczenia

Jak przygotować mięso, aby po upieczeniu było soczyste i smaczne?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Przygotowanie mięsa do pieczenia
Marynowanie, peklowanie, szpikowanie słoniną itp. to niektóre z zabiegów mających nadać mięsu kruchość, ładny kolor i aromat. Krótkie marynowanie w winie, occie lub musztardzie nie jest pracochłonne, a znacznie poprawia jakość mięsa smażonego i pieczonego. Zamarynowane mięso można przechowywać w lodówce przez 3-5 dni, natomiast mięso zapeklowane nawet do 3 tygodni.

Upieczone mięso powinno być przede wszystkim soczyste. Aby nie dopuścić do jego wysuszenia w trakcie pieczenia, powinniśmy je wcześniej sparzyć wrzącym octem lub obsmażyć na tłuszczu. Ścięta od wysokiej temperatury zewnętrzna warstwa mięsa zabezpieczy je przed wypływaniem soków podczas pieczenia. Możemy też mięso obłożyć słoniną lub jeżeli mięso jest z tłuszczem, zwinąć je w taki sposób, aby tłuszcz znalazł się na zewnątrz pieczeni.

Mocne ściśnięcie mięsa sznurkiem nie tylko uchroni je przed rozpadnięciem się w trakcie pieczenia, ale dodatkowo uchroni przed wypłynięciem soków. Podczas pieczenia mięsa na ruszcie można je polewać tłuszczem, ale przy pieczeniu w piekarniku częste otwieranie drzwiczek obniża temperaturę i utrudnia wypieczenie.

Dobrym sposobem na uzyskanie soczystego mięsa jest pieczenie w żaroodpornym naczyniu z przykrywką lub w specjalnej folii zawiązanej z obu stron po włożeniu w nią mięsa. Po upieczeniu, przed podaniem, należy usunąć z niego sznurki i plastry słoniny.