Przyprawy pomagające w trawieniu pokarmów

  • 2

Tych przypraw nie powinno zabraknąć w naszej kuchni zwłaszcza w Święta, pomagają one nam trawić pokarmy, usuwają wzdęcia oraz obniżają indeks glikemiczny (np. cynamon). Sprawiają, że cała kuchnia pięknie pachnie ziołowymi aromatami.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Przyprawy pomagające w trawieniu pokarmów
fot. Fotolia
Cynamon to wspaniała przyprawa chociaż nie każdy go lubi, powinien zagościć w naszej kuchni na stałe. Jest nie tylko smaczny i pięknie pachnie, ale ma też wyjątkowe właściwości zdrowotne. Stanowi on dla naszego organizmu źródło błonnika, żelaza, wapnia i manganu. Jest także naturalnym antyoksydantem: wspomaga zwalczanie wolnych rodników, przez co opóźnia proces starzenia się naszych komórek, zapobiega nowotworom i chorobom układu krwionośnego.

Możemy go dodawać jako przyprawa do dżemów, szarlotki, piernika, napoju kakao, ryżu na słodko, różnych ciasteczek dzięki temu obniżymy indeks glikemiczny co jest bardzo ważne jeśli ktoś choruje na cukrzycę. Jest przyprawą rozgrzewającą nasz organizm, wiatropędną, moczopędną a kiedyś uznawano go nawet jako antidotum na trucizny. Posiada właściwości antybakteryjne dzięki temu walczy z trądzikiem, pomaga zlikwidować wypryski, łagodzi różne przebarwienia oraz rozjaśnia cerę. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i anty-alergiczne. Stymuluje organy a przede wszystkim działa dobrze na trawienie. Dlatego w szczególności polecam go jako dodatek do świątecznych wypieków.

Zobacz przepis na Cynamonowe muffiny z jabłkami >>>

Kminek, akurat w tej przyprawie mamy bogactwo soli mineralnych, kumaryny (rozrzedzającej krew), flawonoidów, które działają rozkurczowo, moczopędnie, przeciwzapalnie i zmniejszające ryzyko wystąpienia raka, są też garbniki mające właściwości przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze, kwas kawowy (o działaniu przeciwmiażdżycowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, białka i olej. Dlatego naprawdę warto kminek dodawać do dań i posiłków tłustych, ciężkostrawnych oraz smażonych.

Można go dodawać do różnych mięs, kiszonej kapusty, wszelkiego rodzaju surówek, ćwikły, pieczywa, jako posypkę do pieczenia chleba, zup, owoców morza czy słodkich wypieków na przykład ciasteczek. Nasiona kminku są polecane szczególnie paniom, ponieważ łagodzą bolesne skurcze menstruacyjne oraz pobudzają laktację u karmiących piersią matek.

Imbir
Zdjęcie: Fotolia 

Imbir - to kolejna z przypraw, której nie powinno zabraknąć w naszej kuchni. Należy do przypraw rozgrzewających i jest uznawany za bardzo skuteczne lekarstwo przy przeziębieniu.

Można go dodawać do przyprawiania flaczków, pasztetu z królika albo zająca, jako dodatek do piernika i wszelkiego rodzaju ciasteczek zwłaszcza kruchych. A naprawdę warto go dodawać do naszych potraw ponieważ ułatwia on trawienie. Olejek zawarty w kłączach imbiru pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, pomaga przy uciążliwych wzdęciach. Łagodzi także mdłości, dzięki temu wchodzi jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej, przeciwdziała także wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wzmaga apetyt, co jest ważne dla osób borykających się z jego brakiem. Zmniejsza także agregację płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów. Bywa pomocny osobom z podwyższonym cholesterolem.

Łagodzi bóle miesiączkowe i przynosi ulgę chorym stawom, ponieważ jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Leczy migreny,działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne. Ma działanie odkażające i odświeżające, leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu. Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, ponieważ poprawia ukrwienie mózgu. Odrobina sproszkowanego imbiru dodana również do kawy, niweluje jej szkodliwe właściwości.


Majeranek - współcześnie lecznicze właściwości majeranku wydają się zapomniane. A może on leczyć wiele schorzeń, a nawet niszczy wirusy opryszczki Herpes simplex. Pomaga w stanach zapalnych, niszczy bakterie i grzyby, ma właściwości przeciwskurczowe, napotne, pobudzające wydzielanie soków trawiennych, żółciopędne i moczopędne. Potrawy mięsne z dodatkiem majeranku są łatwiejsze do strawienia i zdrowsze.

Można nim nadziewać szynki przed wędzeniem, dodawać do klopsów, do kiełbas wszelkiego rodzaju zwłaszcza do białej dodawać do barszczu czerwonego, do żurku i barszczu białego, zupy grochowej oraz fasolowej, do lecza, schabu, kołdunów.


Owoc kopru - zwłaszcza po zmiażdżeniu posiada oryginalny, bardzo silny zapach, a smak korzenny i trochę słodkawy, jego właściwości przypominają anyż. Podstawowym składnikiem, obok wielu innych czynnych substancji, kopru włoskiego jest olejek lotny o dość złożonej budowie. Jako przyprawa o smaku korzennym, mielone lub w całości owoce kopru włoskiego bywają dodawane do pierników oraz jako przyprawa do chleba, ciast i ciastek, zaś olejek fenkułowy służy do zaprawiania likierów oraz jako przyprawa do ciężkostrawnych sosów.

Koper włoski stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Ma właściwości wiatropędne, łagodzi ból wywołany wzdęciami i przywraca prawidłowy przebieg procesów trawiennych.