Rokitnik doskonały w kuchni i kosmetologii

  • 4

Rokitnik to roślina, której możemy używać w kuchni, zielarstwie czy kosmetologii. Idealnie sprawdzi się w przy leczeniu wielu chorób.

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Rokitnik doskonały w kuchni i kosmetologii
fot. Fotolia

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Przez Rosjan nazwany Złotem Syberii. Zawiera mnóstwo substancji bioaktywnych, które dobrze wpływają na nasze zdrowie. Oprócz wielu mikroelementów, takich jak potas, bor, mangan, wapń czy krzem, zawiera witamin: A, D, C, E, K, P oraz wiele witamin z grupy B. Owoce rokitnika bogatym źródłem B-karotenu i flawonoidów. Jako nieliczne w świecie roślin zawierają w miąższu od 8 do 12% oleju.

KUCHNIA I LECZNICTWO

Owoce rokitnika zbiera się w okresie od sierpnia do października. Świeże owoce nie nadają się do spożycia. Natomiast idealnie nadają się na dżemy, marmolady, galaretki czy soki. Dżemy z rokitnika hamują biegunkę, regulują ciśnienie krwi, działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Warto wiedzieć, że podczas gotowania witamina C w rokitniku nie ulega rozkładowi, ponieważ owoce rokitnika nie posiadają enzymów, które umożliwiałby rozpad tej witaminy.

Sosy z dodatkiem rokitnika nadadzą mięsom i serom wspaniałego smaku i zapachu. Nalewki z rokitnika idealnie sprawdzą się na jesienne i zimowe słoty - rozgrzeją nas.

Napar z liści rokitnika należy pić przy zapalenie układu pokarmowego, śluzówki i dziąseł. Zwalcza także choroby skóry.  Sok z rokitnika idealnie nadaje się na grypę i przeziębienie, ma podobne właściwości jak sok z malin. Warto dodawać go do herbaty jesienią i zimą.

Rokitnik Rokitnik
Zdjęcie: Fotolia

KOSMETOLOGIA

W kosmetologii oprócz owoców, wykorzystywane są także liście oraz olej z owoców i nasion rokitnika. Rokitnik jest naturalnym barwnikiem dodawanym do kosmetyków m.in. kremów np. do skóry suchej w celu opóźnienia jej starzenia się. Olej z tej rośliny dodawany jest do szamponów i odżywek do włosów. Dzięki jego obecności w szamponach możemy pozbyć się łupieżu lub problemu z wypadaniem włosów.

ROŚLINA OZDOBNA

Rokitnik idealnie nadaje się też na żywopłoty. Jego piękne owoce pozwalają na doskonałe formowanie i ozdobę. Roślina jest znakomita do cięcia, a ponadto bardzo się rozkrzewia.