Rzodkiew czarna, czyli czarna rzepa

  • 1

Nazywana czasem czarną rzepą, należy do roślin o najcenniejszych właściwościach leczniczych. Dowiedz się, na co konkretnie pomaga i w jakiej formie możesz ją spożywać.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Rzodkiew czarna, czyli czarna rzepa
fot. Fotolia

Korzenie czarnej rzepy zawierają wiele cennych substancji o właściwościach bakteriobójczych. Są to m.in. olejki eteryczne, zasady purynowe, witaminy C i B oraz duże ilości potasu, wapnia, siarki i magnezu.

Rzodkiew pobudza tworzenie i przepływ żółci. Związki w niej zawarte znoszą skurcze mięśniówki dróg żółciowych, poprawiają ruchy jelit. Właściwości dezynfekujące związków siarkowych zawarte w rzodkwi sprawiają, że spożywanie rzodkwi niszczy wiele rodzajów bakterii w przewodzie pokarmowym, nawet opornych na antybiotyki. Związki te wydzielane są przez nerki i wydalane z moczem, dezynfekują więc drogi moczowe, a wydalane z powietrzem dezynfekuje drogi oddechowe.

Czarna rzepa to świetny produkt jeśli chodzi o zastosowanie w kuchni. Możemy użyć jej do przygotowania surówki, która korzystnie wpłynie na zapalenie dróg żółciowych, czy do różnych sałatek. Niektórzy twierdzą, że najsmaczniejsza jest spożywana na surowo, a jeszcze inni gotują ją i wykorzystują np. w farszu do pierogów.

Zaleca się codzienne spożywanie czarnej rzepy, ale jeśli nie mamy tej możliwości, to przynajmniej raz w tygodniu. Z czarnej rzepy możemy zrobić sok, który zaleca się do nacierania w przypadku bólów reumatycznych i korzonkowych.

Czarna rzodkiew to także środek wykrztuśny w przypadkach uporczywego kaszlu (zaleca się sok), zapaleniu oskrzeli a także jako środek zwiększający produkcję mleka u kobiet karmiących. Ponadto rzodkiew stosuje się w zwalczaniu obrzęków i przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego.

Ale nie każdy wie, że stosować można nawet nasiona czarnej rzepy. Rozciera się je z wodą i taka papka ma silne działanie bakteriobójcze i może być stosowana w leczeniu niegojących się ran.

Spożywanie czarnej rzodkwi nie jest wskazane dla wszystkich. Osoby z ostrymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego i zaostrzonej chorobie wrzodowej, a także ciężkich chorobach serca i wątroby czarnej rzepy powinny unikać.

Polecamy: Czarna rzepa sposobem na piękne włosy!