Sałatki z kaszą gryczaną

Kasza gryczana jest dość mało popularna, ze względu na charakterystyczny smak. Ja uwielbiam ją w sałatkach.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Sałatki z kaszą gryczaną
fot. Fotolia

Charakteryzuje się delikatnym goryczkowatym posmakiem. Dla niektórych jest to wada, ja natomiast uważam, że tą goryczkę można zniwelować łącząc kaszę gryczaną w ciekawe kompozycje sałatkowe. Jakie? Oto moje propozycje:
Wersja 1 – kasza gryczana, ugotowane jajko na twardo, tuńczyk, szczypiorek, posiekane migdały, pomidorki, papryka, jogurt naturalny.
Wersja 2 – kasza gryczana, skwarki ze słoniny bardzo dobrze wytopione, rukola, jajko, papryka, kiełki słonecznika, jogurt naturalny
Wersja 3 – kasza gryczana, czerwona papryka, czerwona cebula, ogórki kiszone, , oliwa z oliwek. To wersja dietetyczna. Bardzo light i zdrowa.
Wersja 4 – kasza gryczana, ser feta, pomidory, czerwona papryka, cebula, sałata lodowa, rzodkiewki, szczypiorek, ogórek, starte na tarce jabłko, sok z cytryny i oliwa z oliwek.
Wersja 5 – kasza gryczana, brokuły, jajko na twardo, czerwona papryka, sałata lodowa, czerwona cebula, ser feta.

U mnie w domu, jadamy dużo kaszy gryczanej, jednak nie wszyscy za nią przepadają. Łączenie jej z różnymi składnikami w formie sałatek jest to sposób, by przemycić ten produkt do codziennej zbilansowanej diety.
Warto pamiętać, że kasza gryczana ma bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu może być z powodzeniem spożywana przez osoby cierpiące na cukrzycę. Bardzo ważne jest także to, że jest to produkt bezglutenowy (gryka nie jest zbożem, lecz rośliną), dlatego do woli mogą ją jeść osoby na diecie wolnej od glutenu oraz osoby chore na celiakię.

Ponadto, spożywanie kaszy gryczanej dostarczy naszemu organizmowi tak ważnych składników, jak krzem, mangan i potas. Wiele produktów jest ubogich w krzem, a jego niedobory mogą prowadzić do powstawania żylaków, hemoroidów, a także innych problemów z żyłami.
Życzę wszystkim smacznego! Mam nadzieję, że moje pomysły na sałatki z wykorzystaniem kaszy gryczanej przypadną Wam do gustu.


Dowiedz się, czy warto jeść kaszę gryczaną >>>