Czasem po powrocie z restauracji serwującej azjatycką kuchnię próbujemy samemu zrobić jedzone wcześniej potrawy. Najczęściej bezskutecznie, bowiem brakuje nam najważniejszych składników, które nadają kuchni azjatyckich państw oryginalny i wyraźny charakter.
Kuchnia chińska - pieprz syczuański
Pieprz syczuański to kluczowy składnik chińskiej kuchni. Tak naprawdę nie jest pieprzem, lecz suszonym kwiatem, ale to właśnie on nadaje potrawom chińskim charakterystyczną stępioną pieprzność z kwaśną nutą.
Kuchnia tajska – tajska bazylia i cukier palmowy
Kluczem do kuchni tajskiej jest równowaga między smakami - słodkim, słonym, kwaśnym i ostrym. Szczypta cukru potrafi połączyć świetnie smaki potrawy i wydobyć jej charakter. Z kolei tajska bazylia z jej smakiem podobnym do lukrecji i anyżkowym aromatem dodaje oryginalny smak tajskim potrawom.
Wietnam – sos rybny i pasta ze sfermentowanych krewetek
Podobnie jak tajska opiera się na równowadze smaku, ale efekty są trochę mniej intensywne w porównaniu z kuchnią tajską. Charakterystyczny smak dodają potrawom wietnamskim właśnie sos rybny i pasta ze sfermentowanych krewetek.
Kuchnia południowych Indii – tamaryndowiec indyjski i nasiona fenkułu (kopru włoskiego)
Południowoindyjska kuchnia swoje smaki bierze z wegetariańskich produktów, szczególnie zaś ze smażonych przypraw. Jedną z ważniejszych są nasiona fenkułu, inaczej zwanego koprem włoskim. Jego słodycz i aromat wzbogacają potrawę, kiedy tamarynd (owoc tamaryndowca) dopełnia ją swoim intensywnym kwaśnym smakiem.
Kuchnia Indonezji – galangal i trawa cytrynowa
Galangal przypomina imbir, ale jest bardziej wyraźny, cytrusowy w smaku i podkreśla smaki indonezyjskiej i malezyjskiej kuchni. Trawa cytrynowa to kolejny intensywny, aromatyczny składnik, który jest trudny do zastąpienia i ma swoją unikalną jakość.
Zobacz przepisy z różnych stron świata >>>