Skomponuj własne musli!

  • 4

Zdrowe śniadanie w postaci musli to podstawa udanego dnia. Jeśli nigdy nie przyrządzaliście go w domu, koniecznie nadróbcie zaległości! Jak je zrobić i z czym podawać? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

         
ocena: 5/5 głosów: 8
Skomponuj własne musli!
fot. Fotolia
Warto jeść musli!

Musli to jeden z najzdrowszych i najwartościowszych posiłków serwowanych na śniadanie. Jest to  mieszanka płatków zbożowych, bakalii, orzechów i świeżych bądź suszonych owoców, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

W sklepach dostępne są najróżniejsze rodzaje płatków typu musli. W ich składzie znajdziemy niestety ogromną ilość cukru, syropu glukozowego, tłuszczu roślinnego, a dodatkowo aromaty, przeciwutleniacze czy nawet dwutlenek siarki. My polecamy więc stworzenie własnej mieszanki musli - będzie smaczniejsze, a co najważniejsze pozbawione chemicznych dodatków niesprzyjających zdrowiu!

Musli Składniki na musli

Zdjęcia: Fotolia

Dlaczego warto jeść musli?

Odpowiednio skomponowane musli  to idealny posiłek zarówno dla wzrastających dzieci, aktywnej fizycznie młodzieży oraz zapracowanych dorosłych! Ten śniadaniowy przysmak niezależnie od wieku dostarczy pełnowartościowych składników odżywczych, witamin, minerałów i dobroczynnego błonnika.

Taki rodzaj śniadania będzie też idealny dla osób uprawiających sport oraz dla wszystkich przestrzegających diety. Okazuje się bowiem, że mieszanka musli dzięki zawartym ziarnom, płatkom owsianym i owocom wspomaga odchudzanie i dostarcza złożonych węglowodanów!

Musli

Zdjęcie: Fotolia

Bazę domowego musli stanowią najczęściej płatki zbożowe. Zawierają one znaczne ilości błonnika, który uczestniczy w przemianach materii, wspomaga układ sercowo–naczyniowy i redukuje negatywny wpływ cholesterolu. Poza tym jest źródłem żelaza, magnezu i witamin z grupy B!

Niezbędne w musli są także owoce - mogą być one zarówno świeże jaki i suszone. Dostarczają one witaminy C, A, E, a dzięki cukrom złożonym również naturalnej słodyczy! Bakalie, orzechy i ziarna to z kolei dodatki, które urozmaicają naszą kompozycję o nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E i B3!

Musli jedzmy z dodatkiem mleka lub jogurtu, dzięki temu dostarczamy organizmowi białka, wapnia i witaminy D!

Jak zrobić musli?

Do przygotowania domowego musli potrzebować będziemy kilku bazowych składników, a będą nimi: płatki owsiane, płatki żytnie, siemię lniane i otręby pszenne lub żytnie. Smaku i wartości odżywczych dodadzą im różne gatunki orzechów, migdały, pestki dyni, ziarna słonecznika, suszone śliwki, morele, banany, żurawina, rodzynki czy pokruszona, gorzka czekolada.

Wybrane przez siebie składniki (poza suszonymi owocami) wykładamy na blachę wyłożoną papierem śniadaniowym, skrapiamy oliwą lub olejem i pieczemy około 35 minut w piekarniku z opcją termoobiegu, pamiętając o mieszaniu ich co jakiś czas. Po upieczeniu mieszanki, dodajemy do niej pokrojone na drobno suszone owoce, a następnie przyprawiamy całość cynamonem lub kardamonem! Nasze musli najlepiej przechowywać w szklanym, zakręcanym słoiku i spożyć w przeciągu 3 miesięcy!

Nasze propozycje!

Śniadanie to podstawa udanego dnia, musi być ono sycące, wartościowe i dodawać energii do porannych zajęć! Kryteria te niewątpliwie spełniać będzie przepis na musli z jabłkiem i figą zaserwowane z mlekiem, migdałami, łuskanymi orzechami włoskimi i rodzynkami!

Dobrze skomponowane musli to także wspaniała baza dla zdrowego i wartościowego deseru! Wśród naszych przepisów znajdziecie mnóstwo pomysłów na jego wykorzystanie. My polecamy Wam spróbowanie deseru z domowego musli i musu truskawkowego – nie ma nic pyszniejszego!

Musli
Zdjęcie: Fotolia

Mamy nadzieje, że od dziś Wasze śniadania będą pełne smakowitych i wartościowych produktów. Jeśli wraz ze zmianą śniadaniowych nawyków chcecie zrzucić kilka zbędnych kilogramów, koniecznie zajrzyjcie do naszego działu na przepisy dietetyczne. Zapraszamy!