Słów kilka o mięsie mielonym

Mielone mięso daje szerokie pole do popisu. Możemy przetwarzać je na różne sposoby i wyprawiać z nim cuda! Dużo rolę odgrywa zapewne rodzaj mięsa, ale także nasza kreatywność.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Słów kilka o mięsie mielonym
fot. Fotolia
Mięso mielone może być robione z wielu gatunków mięsa, możemy te gatunki ze sobą łączyć, dzięki czemu uzyskają nowe i ciekawe walory smakowe. Ważne jest, to aby mięso kupione w kawałku do zmielenia, czy już zmielone było świeże i dobrej jakości, choć często używa się mięsa pośredniego, ale jeśli chodzi o tatar musi być bardzo świeże i naprawdę o wysokiej jakości. W sklepach można też kupić mięso mielone mrożone ale do niego trzeba szczególnej uwagi, musi być ono głęboko zamrożone, a nie w połowie. Należy pamiętać, że mięsa raz zamrożonego nie wolno ponownie mrozić!

Świeże mięso mielone ma specyficzny zapach, lekko kwaskowy ale bardzo łagodny.
Nieświeże zaś poznamy po barwie i wyschniętej powierzchni i oczywiście zapachu. Z mięsa mielonego można przygotowywać nie tylko dania obiadowe ale i przekąski, pasztety, wędliny, mielonki. Wystarczy odrobina wyobraźni i w zależności od potrzeb możemy zrobić coś pysznego.

Potrawami najczęściej sporządzanymi i najbardziej znanymi są:

- kotlety mielone
- klopsiki
- pulpety
- pieczenie
- zapiekanki
- zrazy z mięsa mielonego
- sosy
- wędliny
- mielonki w słoikach
- farsze na pierogi
- farsze na pyzy
- farsze do warzyw
- farsze do gołąbków
- pasztety


Jeśli robimy dania z mięsa mielonego to często potrzebujemy dodać do niego jajek, które posłużą nam do związania masy, bułki, cebuli, przypraw, i innych dodatków. Samo mięso nie jest za smaczne ale super doprawione jest świetne! Łechce nasze podniebienie. Jeśli decydujemy się na produkcję klopsików, czy pulpetów to mięso zaleca się zmielić dwa razy. Do masy mięsnej dobrze jest dodać trochę wody gazowanej lub zwykłej, mięso będzie bardziej soczyste i nie takie twarde.

Mięso mielone możemy smażyć, gotować, dusić, suszyć ( w przypadku wędlin ), parzyć i pasteryzować. Jeśli natomiast pasteryzujemy mięso mielone np. w formie mielonki do chleba to bardzo ważną rzeczą jest podwójna pasteryzacja. Ma ona na celu pozbycie się jadu kiełbasianego. Takie mięsa pasteryzujemy godzinę jednego dnia i po 24 godzinach kolejne 30 minut do 1 godziny.

Jeśli mamy możliwość to kupujmy różne rodzaje mięsa, mielmy je i łączmy tworząc nowe i smaczne dania, czy wędliny domowe.

Wiadomo - domowe zawsze najlepsze.

Sprawdź przepis na pyszne kotlety mielone z jęczmienną i jaglaną kaszą >>>