Sok z noni - przyszłość medycyny?

Ten niezwykły sok posiada ponad 200 cennych składników i wyrabiany jest z owocu morwy indyjskiej. Poznajcie właściwości soku z noni!

         
ocena: 3/5 głosów: 3
Sok z noni - przyszłość medycyny?
fot. Fotolia
Sok z noni to sok z owoców drzewa morwy indyjskiej. To wiecznie zielone drzewo, które rośnie w strefie podzwrotnikowej i równikowej. Osiąga wysokość od 3 do 7 metrów, ma twarde i sztywne gałęzie, z których wyrastają zielone i mocno błyszczące liście. Najbardziej wartościowe noni pochodzi z wyspy Tahiti.

Owoce Noni przypominają wielkością duże jajka, które kwitną cały rok. Uznawane są za bardzo pożywne. Sok z noni staje się coraz bardziej popularny -  ze względu na (podobno) znakomite właściwości, dzięki którym możemy wyleczyć ból brzucha, HIV a nawet raka. Jednak tezę o leczniczych właściwościach soku z owoców noni rozpowszechniane są przez firmy, które produkują ten sok. Badania naukowe niestety nie dowodzą skuteczności tego soku przy tego typu chorobach. Spożywanie soku w nadmiarze może spowodować choroby wątroby.Sok z noni to sok składający się z kilkudziesięciu składników chemicznych. Mówi się, że sok może mieć ich nawet 140. W medycynie ludowej sok z noni nazwany jest  „aspiryną starożytności”, ze względu na wielką ilość wielu minerałów i witamin, które się w nim znajdują. Sok jest bogaty w całą gamę witamin A, E i B,  sód, potas, magnez, wapń, błonnik i cukry proste: glukoza i fruktoza. Ze względu na kwasy tłuszczowe i ich estry, sok ma niestety nieprzyjemny zapach.

Sok jest doskonały dla osób potrzebujących dużo siły i energii. Wspomaga metabolizm, doskonale wpływa na kondycję skóry i włosów. Podobno pomaga w zerwaniu z nałogiem picia i palenia. Zalecany jest osobom pracującym i uczącym się, narażonym na stres.

Niestety jest dość drogi. buteleczka soku 500 ml kosztuje ponad 30 złotych. Soku nie mogą pić karmiące matki, kobiety w ciąży i osoby uczulone na ten owoc.

W Europie sok z owoców noni sprzedawany jest jako „nowa żywność”, natomiast w Stanach Zjednoczonych jako suplement diety.Jeśli chcemy, aby nasz organizm przyswoił wszystkie ważne składniki soku z noni należy spożywać na pusty żołądek, ok. 30 minut przed jedzeniem. Nie należy go popijać. Stosowanie soku należy wcześniej ustalić z lekarzem, gdyż każdy organizm jest inny i jeden będzie potrzebować tylko 5 ml soku a inny 60 ml soku dziennie.

Sok z noni leczy też ADHD, różnego rodzaju choroby skóry, schorzenia oczu, niedoczynność tarczycy, refluks, choroby skórne, półpasiec, rak jajników i prostaty, stwardnienie rozsiane.

Znalazł także zastosowanie w kosmetologii. Chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Poza tym dodaje skórze energii i sił witalnych.

Sok z noni jest doskonałym lekarstwem na choroby i schorzenia niestety tylko w przypuszczeniach, ponieważ badania naukowe nie udowodniły tych cudownych właściwości. Nad zakupem soku z noni warto się zastanowić. Może lepiej kupić sok z aronii czy innych owoców, które nie dość, że mają podobne właściwości, to jeszcze są o wiele tańsze i pomogą w nabraniu sił i energii.