Sól - jak używać, by nie szkodzić?

  • 1

Dietetycy alarmują, że jemy za dużo soli. Statystyczny Polak zjada 5kg soli rocznie. To o wiele za dużo - zwłaszcza, że cały spożywany nadmiar można by wykorzystać w inny, pożyteczny sposób!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Sól - jak używać, by nie szkodzić?
fot. Fotolia
Chętnie dosypujemy szczyptę soli do potraw. Nawet nie jesteśmy świadomi, ile jej zjadamy w gotowych, przetworzonych potrawach. Sól jest niemal wszędzie, otacza nas z „każdej” strony. A to nic innego jak chlorek sodu – czasem wzbogaca się ją związkami jodu – wtedy mamy do czynienia z tzw. solą jodowaną.

Wyróżnić można kilka rodzajów soli, np. himalajską (jest najzdrowszą solą, zawiera dużo minerałów), morską (zawiera mniej sodu niż zwykła sól, dodatkowo zawiera ważne minerały). Używamy jej codziennie, nieszczególnie zwracamy uwagę na jej ilość w codziennej diecie. Tu dodamy szczyptę , potem zjemy coś kupnego, do innego dania znowu dodamy odrobinę i w sumie zbierze się niezła miarka.

Jak powszechnie wiadomo, sól jest nazywana także (podobnie jak cukier ) białą śmiercią. Podnosi ciśnienie tętnicze, może zwiększać ryzyko zawału, udaru czy nawet raka żołądka. Dzienna porcja soli, której nie powinniśmy przekraczać to jedna płaska łyżeczka dziennie (ale należy pamiętać o tych gotowych, kupnych produktach, które także zawierają sól w swoim składzie!). Oprócz tych właściwości jako przyprawa, sól ma także inne zastosowania:

- doskonale pochłania zapachy, np. do zlewu należy wsypać garść soli i po pół godzinie spłukać ciepłą wodą
- usuwa tłuste ślady, np. po pomadkach. Szklankę wystarczy przetrzeć odrobiną soli i umyć, a ślady znikną
- ułatwia rozmrażanie (warto o tym pamiętać, nie tylko posypując solą oblodzone schodki pod domem, ale także odmrażając zamrażarkę. Warstwę lodu można posypać solą, wtedy zamrażarka szybciej się nam rozmrozi)
- usztywnia i sprawia, że firanki będą dłużej świeże
- dzięki niej przekrojona cebula zachowuje świeżość na dłużej
-pomaga usuwać plamy, np. po czerwonym winie
- oczywiście jest doskonałym środkiem konserwującym mięso

Oprócz tego w Polsce jest znane uzdrowisko w Ciechocinku, gdzie znajduje się grota solna. Tam możemy skorzystać z leczniczej kuracji. Owe groty są zbudowane są z soli Morza martwego oraz innych ważnych składników, bogatych w brom, magnez i jod. Takie seanse solne pomagają w leczeniu schorzeń laryngologicznych, oddechowych, sercowych, nerwowych a także dermatologicznych.

Tam dopiero możemy odczuć pozytywne oddziaływanie specjalnych odmian soli na nasz organizm. Jednak w codziennym użyciu spróbujmy się ograniczyć, zastępując ją ziołami i zdrowszymi przyprawami.