Suszyć, smażyć czy wekować?

Czyli domowe sposoby przetwarzania owoców i warzyw.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Suszyć, smażyć czy wekować?
Suszenie - jedna z najstarszych metod utrwalania żywności .Pod wpływem ogrzanego powietrza (np. w niezbyt gorącym piekarniku) warzywa i owoce tracą wodę . Susze zachowują nie tylko walory smakowe ale także wiele cennych składników odżywczych.

Utrwalanie cukrem - przetwory utrwalane cukrem np soki owocowe nie psują się przy zawartości cukru powyżej 60-65%Zagęszczanie-metoda polegająca na usuwaniu wody poprzez odparowywanie (w wyniku odparowania wody zwiększa się zawartość suchej masy.

Metodę tę stosuje się do wyrobu powideł marmolad i dżemów. Przetwory zagęszczane w warunkach domowych są narażone na duże straty witamin szczególnie witaminy C.Z tego powodu powinno się zagęszczać przetwory w małych porcjach, skracając czas obróbki cieplnej.

Pasteryzacja - metoda utrwalania żywności przetworów za pomocą wysokiej temperatury. Podczas pasteryzacji napełnione słoje przetworami ogrzewa się w temperaturze nie przekraczającej 100*. Napełnione słoiki po zamknięciu ustawia się w dużym garnku z wodą której temperatura powinna być zbliżona do temperatury zawartości słojów.

Czas pasteryzacji liczymy od momentu zagotowania wody w naczyniu.Zależy on od kwasowości przetworów oraz wielkości słoja przeciętnie nie przekracza 30 minut .W czasie pasteryzacji należy izolować słoiki od dna garnka warstwą czystego papieru lub specjalną wkładką -to zapobiegnie pękaniu słoików w trakcie gotowania.

Utrwalanie przez mrożenie - jest to najprostrzy i najzdrowszy sposób przechowywania produktów.Umyte i dobrze osuszone owoce pakujemy do foliowych worków, na mrożonki podobnie postępujemy z ziołami, koperkiem i pietruszką .Natomiast warzywa takie jak groszek fasolka szparagowa kalafior czy papryka należy uprzednio zblanszować .

Utrwalanie octem - ostre marynaty w mocnym roztworze octu są coraz mniej popularne ze względu na szkodliwość dla zdrowia.Najczęściej marynaty zakwasza się do smaku 2-3% roztworem octu spirytusowego lub winnego.