Świąteczne dni na świecie

Znamy wiele własnych ogólnopolskich jak i tych lokalnych świątecznych tradycji. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad zwyczajami w innych krajach? Poznajmy te zwyczaje!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Świąteczne dni na świecie
fot. Fotolia

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji, które od lat są kultywowane w poszczególnych państwach. W Polsce oprócz tradycyjnego karpia i sernika mamy także sianko pod obrusem czy łamanie się opłatkiem lub kolędowanie. Zobaczmy bez jakich tradycji tych rodzinnych świąt nie wyobrażają sobie Grecy, Hiszpanie, Francuzi, Szwedzi, Duńczycy, Szkoci i Australijczycy.

GRECJA
W Grecji na każdym świątecznym stole znajdziemy chleb o nazwie: Christopsomo czyli Chleb Chrystusa. Każdy taki bochenek dekorowany jest na wierzchu krzyżem.

HISZPANIA
W Hiszpanii domownicy i rodzina dzielą się ze sobą nugatem z migdałami i miodem. Na stole znajduje się Ciasto Trzech Króli w którym zapiekano drobne upominki. Takim ciastem można obdzielić swoją rodzinę jako drobny upominek. Oprócz tego, na stole nie może zabraknąć pieczonej ryby.

FRANCJA
We Francji do stołu wszyscy zasiadają dopiero w Boże Narodzenie. Na stole nie może zabraknąć indyka z kasztanami i szampana.

SZWECJA
Tutaj mamy bardzo ciekawą tradycję zwaną "zanurzanie w kotle". Wszyscy domownicy zanurzają kawałki pieczywa w garnku z wieprzowiną, sosem i wołowiną zbożową.

DANIA
Budyń z ryżem z ukrytym migdałem to danie, które zajmuje pierwsze miejsce w głównych daniach Danii. Zabawa polega na znalezieniu migdału, kto go znajdzie otrzymuje świnkę z marcepanu, co oznacza szczęście na cały rok.

SZKOCJA
Tradycyjne dania w Szkocji to indyk lub gęś. W zależności od regionu, może to być także upieczony łosoś. Podawany jest z sosem i whisky. Ważne jest, aby znalazł się na stole śnieżnobiały upieczony chleb.

AUSTRALIA
Pieczony indyk, ciasteczka bakaliowe i owocowy pudding to posiłki, które ustawia się na śnieżnobiałym obrusie, na plaży, gdzie zbierają się mieszkańcu całymi rodzinami. Plaże wtedy przypominają wielki świąteczny stół.

Jak sami widzimy co kraj to obyczaj. Ale jedno jest niezmienne w każdym kraju. Święta spędza się z rodziną i przyjaciółmi, bo przecież miłość jest najważniejsza.

Zobacz, jak Święta Bożego Narodzenia spędzają nasi sąsiedzi >>>