Światowy Dzień Wegetarian

  • 2

Światowy Dzień Wegetarian obchodzimy 11 stycznia - warto zaznajomić się, jaka idea przyświeca osobom, które zdecydowały się na ten tryb życia!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Światowy Dzień Wegetarian
fot. Fotolia
Wegetarianizm to najbardziej rozpoznawalna dieta na świecie. Właśnie dlatego doczekała się aż dwóch świąt w ciągu roku. Oprócz Dnia Wegetarian, poświęconego jaroszom, obchodzimy również przypadający na 1 października Dzień Wegetarianizmu, podczas którego promowana jest idea bezmięsnych posiłków.

Czym charakteryzuje się dieta wegetariańska? Oprócz stosowania diety wegetariańskiej opartej na 5 produktach - owocach, warzywach, roślinach strączkowych, orzechach i zbożach, nie jedzą i nie stosują produktów pochodzących z uboju zwierząt - mięsa, wędliny, smalcu oraz żelatyny.

Sałatka Sałatka
Zdjęcia: Fotolia

Odmiany wegetarianizmu

Weganizm - dieta, która wyklucza jedzenie mięsa oraz wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego -  nabiału, jaj oraz miodu.

Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizmem) -  To najpowszechniejszy rodzaj wegetarianizmu. Wyklucza z diety posiłki mięsne oraz rybne. Jednak można spożywać nabiał, jajka, miód. 

Owowegetarianizm - w tej diecie jedyne produkty pochodzenia zwierzęcego dopuszczalne do spożycia to jajka w każdej postaci - surowe, smażone, gotowane lub jako składnik potraw.

Frutarianizm - Osoby na tej diecie mogą jeść tylko produkty, które same spadną z drzewa. Frutarianie uważają, że zerwanie owoców lub warzyw "uśmierca" roślinę.

Warzywa i owoce Zupa
Zdjęcia: Fotolia

Witarianizm - dieta polegająca na spożywaniu świeżych i nieprzetworzonych produktów. Osoby na tej diecie nie piją kawy, herbaty, soków. Mogą pić tylko wodę zarówno niegazowaną jak i gazowaną.

Liquidarianizm - odmiana diety wegetariańskiej, która opiera się na spożywaniu tylko i wyłącznie pokarmów pochodzenia roślinnego w postaci płynnej.