Wlewasz do garnka wodę, dodajesz włoszczyznę, obgotowujesz kości... Czy nie tak przyrządza się w wielu polskich domach zupy? Mamy dla Was propozycję. Nawet jeśli nie chcecie zmieniać diety mięsnej na stricte wegetariańską – spróbujcie częściej gotować zupy bez dodatku mięsa, kości. Początkowo może być Wam trudno zmienić dotychczasowe przyzwyczajania, jednak warto to zrobić.
Zyskaj zdrowie
Dlaczego coraz więcej osób decyduje się być wege? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jedni rezygnują z mięsa ze względów humanitarnych, ponieważ nie wyobrażają sobie, że mogą jadać swoich mniejszych przyjaciół i przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Drudzy natomiast decydują się na dietę wegetariańską ze względu na zdrowie.
Z tego samego powodu zachęcamy Was do rezygnacji z zup gotowanych na kościach. Dlaczego? Oczywiście ze względów etycznych. Ale przede wszystkim w trosce o własne zdrowie. W hodowlach zwierzętom do karmy dosypuje się różnych specyfików, podaje się im antybiotyki, hormony... Zwierzaki są przetrzymywane w trudnych, niehumanitarnych warunkach. Są narażone na ogromny stres, który wyzwala kortyzol. Ta mieszanka wybuchowa uwalnia się podczas gotowania kości. Wraz z pyszną zupką zjadamy takie specyfiki, które z pewnością nie przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia, a wprost przeciwnie.
Moc warzyw
Co myślisz, kiedy słyszysz o wegetariańskiej zupie? Niektórzy od razu krzywią się i mówią, że to niesmaczna, rozgotowana zielenina. Nic z tych rzeczy. Wegetariańskie nie znaczy wcale nudne, niesmaczne, trudne do przygotowania.
Oto kilka naszych propozycji na wege zupy:
- pomidorowa – uwaga! Nie jest gotowana na kościach. Do jej przygotowania potrzebny będzie bulion warzywny. Do niego należy dodać puszkę krojonych lub całych pomidorów lub kilka świeżych, niewielką cukinię (pokrojoną w kostki) i razem gotować. Do przyprawienia można użyć śmietany. Polecamy dodać świeżych ziół, np. bazylii.
- Krem z marchwi – prosta i smaczna zupa. Do jej przygotowania potrzebna jest świeża marchew, czerwona papryka, jeden ziemniak.
- Kalafiorowa – do jej przyrządzenia potrzebny będzie wywar warzywny, kalafior, odrobina mąki i tłuszczu roślinnego, trochę śmietany, zioła
- Zupa sojowa – potrzebować będziesz wywaru warzywnego, mąki sojowej, trochę tłuszczu roślinnego i śmietany do przyprawienia, a do tego jeszcze cebula, pomidor, pieprz, zioła, mąka sojowa
- Zupa z porów – przygotuj wywar warzywny. Dodaj do niego trochę tłuszczu roślinnego, śmietany, mąki. Potrzebny będzie także por, ziemniaki, majeranek, pieprz, sól.
- Zupa z soczewicy – do jej przyrządzenia potrzebna jest woda, zielona lub czerwona soczewica, ziemniaki, marchew, cebula, imbir, pieprz. Idealna na chłodne i mroźne dni, ponieważ szybko rozgrzewa.
Powyższe propozycje mają charakter inspiracji, a nie gotowych przepisów. Ilość i liczba składników, przypraw zależy tylko od Ciebie i Twojego pomysłu. Nie bój się eksperymentować i próbować nowych produktów, potraw. Ciesz się nową jakością wegetariańskich i zdrowych zup.
Zobacz przepisy: Zupy wegańskie
Zobacz przepisy: Zupy wegańskie