Święta Łucja - szwedzki dzień światła

Zbliża się Boże Narodzenie, ale zanim się na dobre rozpocznie, Szwedzi 13 grudnia hucznie świętują inne swoje narodowe święto – Dzień Świętej Łucji.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Święta Łucja - szwedzki dzień światła
Światło we włosach

13 grudnia w całym kraju, od południa aż po daleką północ obchodzi się święto światła i zimowego przesilenia. Wieczorem na ulicach można spotkać pochody ludzi ubranych w długie białe szaty, na czele których kroczy młoda dziewczyna z koroną świec na głowie.

Jest to właśnie Łucja, ma na sobie białą, sięgającą do kostek koszulę, przepasaną czerwoną wstążką, i aureolę, czyli wianek z borówkowych gałązek, w którym tkwią oprawki na świece lub dzisiaj– z uwagi na niebezpieczeństwo pożaru – żaróweczki. Pochód niesie światło oraz dobre uczynki - odwiedza sierocińce, hospicja.

Skąd wywodzi się tradycja pochodów z młodą dziewczyną na czele? Wychodzi na to, że Łucja jest spokrewniona z Mikołajem. Świętym Mikołajem, którego dzień tradycyjnie obchodzony 6 grudnia został przez reformację zabroniony (nie można było czcić świętych), ale zwyczaj dawania prezentów przetrwał lecz został przeniesiony na dzień Bożego Narodzenia.

Brodaty biskup został zastąpiony przedstawieniem dzieciątka Jezus, które w XVIII wieku często było odgrywane przez młode, ubrane w jasne stroje dziewczyny w wiankach, które miały symbolizować niewinność.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2012/12/12/22474.jpghttps://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2012/12/12/22473.jpg

Święta Łucja na stole

Tradycja Dnia Świętej Łucji ma także głęboko kulinarny charakter – w domach matki wraz z najstarszym rodzeństwem wstają wczesnym rankiem, podają kawę z lussekatter – czyli pieczonymi specjalnie na tę okazję pszennymi bułeczkami z rodzynkami i szafranem, a potem najmłodsza córka w rodzinie wciela się w Łucję i budzi ojca – jako że jest zazwyczaj jedyną osobą w domu, która jeszcze śpi – tradycyjną piosenką o Łucji – „Santa Lucia”.

Za dawnych czasów Szwedzi jadali tego dnia aż do 7 śniadań suto podlewanych wódką. Dzisiaj na rozgrzanie w ciągu tego zimowego dnia pije się tradycyjny szwedzki glögg, z przyprawami korzennymi i bakaliami.

Zobacz przepisy na pszenne bułeczki lussekatter oraz glögg.

Święta Łucja symbolizuje światłość (łac. lux, światło), a jest co świętować, bo promieni słonecznych od tego dnia tylko przybywa. Łucja jest pełnym nadziei symbolem światła w środku ciemnej szwedzkiej zimy.

Rola Łucji w corocznym pochodzie jest marzeniem wielu młodych dziewczyn w Szwecji, obchody organizuje się już w szkołach, również lokalne gazety organizują plebiscyty na swoją Łucję. Z wielką pompą organizowane są także ogólnokrajowe wybory Łucji 2012 roku, podczas których równie ważne jak uroda kandydatek jest ich zaangażowanie w pomoc dla potrzebujących.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2012/12/12/22469.jpg https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2012/12/12/22470.jpg

Przygotowanie do świąt

Dzień Świętej Łucji wypada prawie idealnie w środku adwentu, jest więc też dla Szwedów okazją do objadania się, niemalże jak jeden dzień karnawału w środku postu. Coraz bliżej Bożego Narodzenia łatwiej poczuć atmosferę świąt - w tym czasie odbywają się kiermasze świąteczne julmarknad, jada się pierniczki pepparkakor, pija glögg, Szwedzi wieszają świąteczne gwiazdy w oknach i przygotowują tradycyjne potrawy.

Polecamy także przepisy na świąteczne dania prosto ze Szwecji: czerwona kapusta,pierniczki pepparkakor, świąteczne klopsiki, szwedzka sałatka śledziowa z marynowanymi burakami, zapiekanka "Pokusa Janssona".

Tradycja obchodów Dnia św. Łucji przywędrowała także do Polski. W miastach, gdzie na uczelniach kształci się przyszłych skandynawistów (Gdańsk, Poznań, Kraków, Warszawa), studenci filologii szwedzkiej przygotują koncerty i orszaki.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2012/12/12/22471.jpg https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2012/12/12/22472.jpg

Artykuł powstał dzięki materiałom i uprzejmości Ambasady Szwecji w Warszawie.