Szpinak należy do rodziny szarłatowatych, a już dwa tysiące lat temu był uprawiany w Persji. W naszym kraju pojawił się w IX w. Najwięcej witamin ma szpinak świeży (jego liście przypominają trochę nasz rodzimy szczaw). 100 g szpinaku to tylko 30 kcal! Ponadto zawiera białko, tłuszcz i węglowodany. Ma dużo wapnia, magnezu, witamin z grup A,B, C i E oraz cynku, fosforu i sodu.
Niestety nie każdy może jeść szpinak, ponieważ zawiera on kwas szczawiowy, który ogranicza wchłanianie się wapnia i magnezu do organizmu, co z kolei może prowadzić do kamicy nerkowej i niedoboru wapnia. Powinni go unikać przede wszystkim ludzie, którzy cierpią na choroby wątroby i nerek (może przyczyniać się do powstawania kamieni).
Poza właściwościami zdrowotnymi, szpinak ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można z niego przygotowywać zupy, sosy, naleśniki , tarty, farsze i wiele innych. Nawet ciasto można przyrządzić w wersji szpinakowej. Najlepiej smakowo komponuje się z czosnkiem, serami, gałką muszkatołową. Lubi także towarzystwo śmietany i mleka.
Warto mieć w zamrażarce torebkę mrożonego szpinaku, bo szybko można z niego wyczarować smaczne i proste danie, np. makaron z sosem szpinakowym, pomidorkami i fetą. Bardzo szybkim i łatwym sposobem na przygotowanie jest także podduszenie szpinaku na maśle z czosnkiem i solą. Taki szpinak podajemy z jajkiem sadzonym i ziemniakami. Polecam serdecznie!