Tajemnica znikających dziur

  • 3

Po około wieku prac badawczych, szwajcarscy naukowcy odkryli w końcu tajemnicę dziur w szwajcarskim serze.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Tajemnica znikających dziur
fot. Böhringer
Eureka! Tajemnica znikających dziur w szwajcarskim serze rozwiązana.

Mimo to, co ci może mówiono jako dziecku, nie są one spowodowane przez myszy gryzące od wewnątrz koła sera.
Eksperci z Agroscope, państwowego centrum badań rolniczych twierdzą, że to zjawisko charakterystyczne dla serów szwajcarskich takich jak Emmentaler i Appenzeller, jest powodowane przez maleńkie kawałeczki siana a nie przez bakterie jak wcześniej sądzono.

Tajemnicze dziury w serach stawały się coraz mniejsze lub znikały zupełnie, gdy mleko używane do produkcji serów zaczęto doić używając nowoczesnych metod.
To właśnie zniknięcie tradycyjnego wiaderka używanego do dojenia spowodowało tą różnicę, powiedział rzecznik prasowy Agroscope dodając, że maleńkie kawałki siana wpadając do wiaderka, w późniejszym etapie dojrzewania sera, wpływały na powstawanie dziur. 

s s

Agroscope powiedział, że temat dziur był studiowany co najmniej od roku 1917 gdy Amerykanin William Clark opublikował badanie, w którym doszedł do stwierdzenia, że dwutlenek węgla wydalany przez bakterie obecne w mleku powodował powstawanie dziur.
Naukowcy Agroscopu zauważyli, że szwajcarskie sery mają mniej dziur od około 10 do 15 lat gdy wiaderka zostały zastąpione nowoczesnymi dojarkami, które całkowicie wyeliminowały obecność mikroskopijnych cząstek siana w mleku.


Dowiedz się jak powstaje żółty ser >>>

zdjęcia: Fotolia