Tajniki ciasta drożdżowego

Wypieki z ciasta drożdżowego naprawdę nie są takie trudne jak się niektórym wydaje. Zaczynając pracę w cukierni też się bałam tego wypieku, ale jak poznałam jego tajniki to postanowiłam dodać go do swoich kuchennych znajomych i dzięki temu, teraz razem urzędujemy w mojej kuchni.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Tajniki ciasta drożdżowego
fot. Fotolia
Ciasto drożdżowe jest lekkostrawne, posiada bardzo dużo wartości odżywczych, jest bardzo lekkie i pulchne. Z ciasta drożdżowego można wykonać naprawdę wiele dań. Na ciasto drożdżowe składają się dwie grupy składników:

Podstawowe to:
- drożdże które są odpowiedzialne za spulchnienie ciasta
- mąka pszenna, powinna być wysoko glutenowa
- płyn to woda lub mleko umożliwiają one połączenie się składników i są odpowiedzialna za odpowiednią strukturę ciasta
- sól odpowiada za elastyczność ciasta

Uzupełniające:
- jaja wzmacniają strukturę ciasta, nadają smak i piękną barwę
- cukier odpowiada za wspaniały smak
- tłuszcz przedłuża świeżość ciasta, nadaje smaku i poprawia konsystencję ciasta

Do ciasta drożdżowego można również dodać olejki smakowe, rodzynki lub skórkę z pomarańczy, czy też cytryny. Ciasto drożdżowe można sporządzić na dwa sposoby, czyli metodą jednofazową (bez sporządzania rozczynu) oraz dwufazową (przygotowując rozczyn z podstawowych składników).

Metoda jednofazowa polega na połączeniu wszystkich składników z płynem w temperaturze około 34-37 stopni. Ciasto należy pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około godzinę, w tym czasie należy dwa razy wyrobić ciasto.

Metoda dwufazowa polega na połączeniu drożdży z ciepłym płynem, częścią mąki i solą. Wierzch rozczynu należy posypać mąką i pozostawić na około 50 minut, aby rozczyn zaczął fermentować. Po tym czasie należy dodać resztę składników. Trzeba koniecznie pamiętać, że tłuszcz w obu metodach powinien być rozgrzany i wystudzony do temperatury pokojowej. Następnie musimy dokładnie wyrobić ciasto i pozostawić na kolejne 50 minut i w tym czasie dwukrotnie wyrobić ciasto.

Fermentacja drożdży jest bardzo ważna, ponieważ w tym procesie drożdże się rozmnażają. Proces fermentacji powinien przebiegać w temperaturze około 30 stopni. Ciasto drożdżowe bardzo rośnie ponieważ wytwarza się dwutlenek węgla. Niestety niejednokrotnie ciasto może wyjść zakalcowate, a przyczynia się do tego zbyt luźna konsystencja ciasta i nie odpowiednia temperatura wypieku.

Trzeba uważać, aby ciasto w czasie fermentacji nie przerosło, bo wtedy wypieki mogą mieć kwaskowaty smak i mogą ulec deformacji w czasie wypieku. Jeżeli nasze wypieki popękają to oznacza, że proces fermentacji był zbyt krótki. Na naszym rynku dostępne są drożdże świeże w kostce oraz suszone oba rodzaje doskonale nadają się do wypieków. Z ciasta drożdżowego można wykonać wypieki słone oraz słodkie takie jak: kluski na parze, bliny, paszteciki, babki, placki, zawijańce , pączki, ciastka nadziewane, racuchy, spody pod pizzę oraz drożdżówki.

Zachęcam do wykorzystania ciasta drożdżowego w Waszych kuchniach! Zobaczcie przepisy na pyszne ciasta drożdżowe >>>